Gluteenitonta pizzaa Berliinissä
Tuli testattua kaatosateessa Berliinin tiettävästi ainoa gluteenitonta pitsaa tarjoileva ravintola, Simela Pizza & Focaccia. Pienehkön ravintolan menuissa (ja ulkopuolella olevassa kyltissä) oli selkeästi erikseen merkitty gluteenittomat pitsat ja muut sopivat herkut. Tilasin extra spicy salamipizzan gluteenittomalla tattaripohjalla. Jouduin odottamaan pitsaa todella pitkän tovin. Muut seurueesta ehtivät syödä sillä välin.
Pitsa tuotiin puulaudalla ja se oli iso. Päällä oli reilusti mozzarellaa. Pohja oli tummempi kuin muiden tavallisissa lätyissä. Nälkä oli kova ja iso pitsa hujahti nopeasti naamariin. Myös seurueen muut jäsenet maistoivat pitsaa ja kehuivat salamia herkullisen tuliseksi. Pitsan kyytipojaksi sopi mainiosti Savanna Dry -siideri - siideriä tarjoileva ravintola on harvinaisuus Berliinissä.
Nettikommenteissa paikasta on sanottu, että käyttäisivät samoja välineitä tavallisten ja gluteenittomien pitsojen tekoon, mutta ainakaan itse en saanut mitään oireita.
Vinkkiin liittyvät kuvat
Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!
Kommentit
Ei vielä kommentteja. Jaa arvokas mielipiteesi ja kommentoi!
Kommentoi
Kirjaudu sisään
Sinun tulee olla kirjautuneena, jotta voit kommentoida. Jos sinulla ei ole vielä omaa käyttäjätunnusta, ole hyvä ja rekisteröidy. Se on nopeaa ja ilmaista! Jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään oikean yläkulman valikosta.
Vinkkejä samasta maasta
| Vinkki | Lisääjä | Lisätty | |
|---|---|---|---|
| lompsa | 25.10.2009 | |
![]() |
| Katco | 12.3.2011 |
![]() |
| Jezu |
16.1.2009 |
![]() |
| KattiMatikka | 7.6.2010 |
![]() |
| Hele | 6.5.2010 |
| KattiMatikka | 7.6.2010 | |
![]() |
| KattiMatikka | 7.6.2010 |
![]() |
| heikki | 8.7.2009 |
| Jezu |
28.7.2011 | |
| KattiMatikka | 21.7.2011 | |
![]() |
| tytti | 26.2.2011 |
![]() |
| Jezu |
16.10.2011 |
| Jezu |
30.7.2011 | |
| Jezu |
28.7.2011 | |
| Jezu |
30.7.2011 |
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Hae vinkeistä
Lisätiedot
- Maa
Saksa - Sijainti
Kantstraße 146, Berlin - Ajankohta
7/2012 - Kotisivu
Avaa kotisivu - Lisääjä
Jezu
- Lisätty
8.7.2012 00:15 - Muokkasi
8.7.2012 00:26
Anna arvio vinkille
Uusi Eduskunta
Katso listaus, ketkä kansanedustajat lupasivat tukea ruokavaliokorvauksen korottamista. Nyt on aika siirtyä puheista tekoihin.



