Tuote on poistunut valikoimasta
Luontaisesti gluteeniton

Ylläpito edit: Tämän tuotteen on korvannut uudistunut Juusto-tattis-sämpylä.
Nämä oli poistomyynnissä, joten mukaan tarttui pussillinen tuoreita sämpylöitä. Pussissa on 4 sämpylää, joten normihinta on kallis. Sämpylät olivat hyviä, mutta jopa vähän raakoja keskeltä. Suolapitoisuus on 0,9 %.
Pakkaukseen on merkitty tuotteen gluteenittomuus. Pakkauksen tekstin ja valmistajan Internet-sivujen tekstin välillä on eroja tuotteen ravintosisällössä ja osin ainesosaluottelossakin. Pakkauksesta en löytänyt kuvaa.
Sisältö
Vesi, täysjyväriisijauho, perunahiutale (peruna, emulgointiaine (E471), stabilointiaine (E450)), tattarijauho (9 %), juusto (8 %) (maito, hapate, suola, säilöntäaine (E252), happamuudensäätöaine (E590), paakkuuntumisenestoaine (E460)), tapiokatärkkelys, kasvimargariini (kasvirasva (osittain kovetettu), kasviöljy, vesi, emulgointiaine (E471), suola, aromit)), sokeri, hiiva, psyllium, suola.
Ravintosisältö
100 grammaa sisältää: energiaa: 216 kcal/ 900 kJ, proteiinia: 4,7 g, hiilihydraatteja: 36,4 g, josta sokereita 3,0 g, josta laktoosia 0 g, rasvaa: 6,7 g, josta tyydyttyneitä rasvahappoja 2,6 g, ravintokuitua: 2,8 g, natriumia: 0,3 g.
Allergiainfo
Gluteeniton, laktoositon, kananmunaton.
Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!
Reetta 8.7.2011 14:26
Eka kertaa kerkisin napata S-Marketin Vuohelan "laarista". S-Marketin hinta oli muuten melkein euron vähempi kuin Cittarin. Sämpylän maku oli hyvä, rakenne vähän hapero. Tattaria vierastavakin voisi tykätä ?
Sinun tulee olla kirjautuneena, jotta voit kommentoida. Jos sinulla ei ole vielä omaa käyttäjätunnusta, ole hyvä ja rekisteröidy. Se on nopeaa ja ilmaista! Jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään oikean yläkulman valikosta.
Vuohelan Herkku Oy Kuituska, 260 g
Lisääjä Jezu ‐ 25.12.2016
Vuohelan Herkku Oy Maustelimppu, 510 g
Lisääjä Jezu ‐ 22.12.2016
Vuohelan Herkku Oy Piimälimppu, 320 g
Lisääjä Jezu ‐ 22.12.2016
Vuohelan Herkku Oy Kauraleipä, 330 g
Lisääjä Jezu ‐ 31.12.2016
Vuohelan Herkku Oy Suklaakakku, 500 g
Lisääjä Jezu ‐ 3.1.2017
Vuohelan Herkku Oy Pääsiäiskakku, 1 kg
Lisääjä Jezu ‐ 25.12.2016
Vuohelan Herkku Oy Voisilmäpulla, 4 kpl/310 g 5
Lisääjä Jezu ‐ 7.1.2017
Vuohelan Herkku Oy Farina Blinijauhoseos 240 g
Lisääjä Jezu ‐ 10.1.2016
Päätin testata Vuohelan uutta blinijauhoseosta, onhan nyt olevinaan jonkinlainen blinisesonki. Takaa löytyy resepti...Vuohelan Herkku Oy Suklaakakkujauhoseos, 300 g
Lisääjä Jezu ‐ 22.1.2017
Suklaakakkuko syntiä? Ei varmasti, kunhan sen leipoo gluteenittomasta jauhoseoksesta. Kokeile ja kerää kahvittelijoiden...Vuohelan Herkku Oy Farina Ksantaani, 40 g
Lisääjä Jezu ‐ 5.1.2017
Ksantaani on sokerista valmistettava luontainen sakeuttamisaine. Se korvaa sitkon gluteenittomassa leivonnassa, antaa...Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Tuotteeseen ei ole vielä liitetty kuvia.