Jezu 

Keskusteluviestit

  • Leijonat 26.2.2010 20:22

    Olisiko tällä kertaa voiton paikka?

    Kisastudio pystyssä ja välimerellinen broileripata valmistumassa. Nam!

  • Gluteeniton pannari? 26.2.2010 13:29

    gluteeniton kirjoitti:
    Meillä pannaria tehdään lähes joka viikko, joten tässä hyvä perusohje, jonka lopputulosta ei pysty "tavallisesta" pannukakusta erottamaan.

    0,5 L Maitoa
    6 Munaa
    1 tl suolaa
    Abaut. puoli pakettia Semper Finmix hienoa jauhoseosta (taikina pitää olla paksumpaa kuin lettutaikina)

    200 astetta ja paista puolituntia kunnes on kauniin ruskea päältä ja myös alta.
    Leivinpaperi kannattaa rasvata niin irtoaa helposti.

    Ohje on meidän 60 senttiselle liedelle.
    Munia saa laittaa vaikka 8 jos on jäämässä vanhaksi.
    Mitä enemmän munia, niin sen kauniimmin pannari kohoaa.
    Nuo jauhot ovat kokeilujen jälkeen parhaita pannariin...

    Kiitos vinkistä. Täytyy kokeilla. Onko väliä mitä maitoa käyttää?

    Tämän vinkin voisi tosiaan lisätä myös tuonne Vinkit-palstalle, niin helpompi muidenkin löytää se sitten, kun hautautuu tänne tuoreempien keskusteluavausten alle

  • Hyvä ja kunnollinen talvi 25.2.2010 21:48

    porajata kirjoitti:
    Päivä sen kun pisenee nyt täällä 9 h 58 min

    ja viikonlopuksi tulossa 0-keli

    Tuli palloiltua pihalla jo puoli kahdeksalta tänään ja siellähän oli aivan valoisaa. Kyllä se kesä kohta tulee

  • Gluteeniton pannari? 25.2.2010 21:46

    Jos en aivan väärin muista, tavallinen pannari oli aivan mainiota hillon ja kermavaahdon kera. Onkos täällä reseptejä hyvään gluteenittomaan pannariin? Jos on, pistättehän Vinkit-palstalle.

  • Gluteenittomia tuotteita tarjouksessa! 23.2.2010 17:24

    Suviih kirjoitti:
    Kuopion keskustan S-marketissa näkyy olevan Schärin cereal bar -patukat tarjouksessa. Toivottavasti ei sen takia että poistuisivat valikoimista!

    Mikäs oli tarjoushinta?

  • Glu.fi Facebookissa 23.2.2010 00:02

    Jopas faniryhmän koko kasvaa. Nyt siellä on jo 83

    keliaakikko97, tervetuloa naamakirjaan

  • Tarjous Itäkeskuksessa 23.2.2010 00:00

    Bongasin naamakirjasta Kirsi Sälliluoman kommentin. Jaetaan se tännekin:

    Hei Helsinkiläiset! Itäkeskuksen Citymarketissa on Chärin limppumaista leipää tarjouksessa 79 senttiä / paketti. Päiväys on kuukauden päästä, mutta eihän se pakastimessa miksikään mene. Ja on hyvän makuistakin. *Vink vink*

    Kertokaahan onko vielä, jos joku sinne eksyy. Voisi vaikka itsekin hakea

  • Keliapuoti tiedottaa 22.2.2010 23:55

    Synttäririeha to 25.2 ja pe 26.2 päivä klo 11.00 - 15.00

    Tule maistelemaan quinoasta ja amarantista tehtyjä ruokia ja
    leivonnaisia.

    Reseptejä.

  • Gluteenittomat cannellonit? 21.2.2010 17:44

    maaree kirjoitti:
    Hei! Luin jostain että cannellonit voi valmistaa myös lasagnelevyistä, kunhan ensin keittelee niitä pehmeämmiksi. Itse en ole vielä kokeillut, mutta harkinnassa on kun ei kovin hankalalta vaikuta.

    Itsekin olen tuota miettinyt. Pitänee kokeilla joskus. Tänään kokkaillaan kuitenkin vaan perus-lasagne

  • Liiton ja yhdistysten tapahtumat 19.2.2010 23:49

    Kiipuli kirjoitti:
    Ei kai Jezu nyt yhtään vedä kotiinpäin

    Yhdistystoiminta-aktiivi olen itsekin, se on todella mukavaa touhua enimmäkseen. Suosittelen kyllä kaikille! Keliakialiiton jäsenmaksun laitoin juuri tänään maksuun tälle vuodelle. Haluan tukea tutkimusta ja tiedotusta, vaikka itse henk koht en siitä liitosta paljoa saakkaan lehteä lukuunottamatta itselleni.

    Sanotaan näin, että tämä saitti on minun panokseni keliakiatyölle En siis ole varsinaisesti missään yhdistystoiminnassa mukana.

    Lähinnä viittasin siihen, että varmaan harvalla nuorella aikuisella on liikaa aikaa uhrattavaksi säännölliselle yhdistystoiminnalle.

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    436 vinkkiä

    Tuotteita
    618 tuotetta

    Kuvia
    993 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2368 viestiä, 651 aloitusta

    Kommentit
    652 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,021s