Jezu 

Keskusteluviestit

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
  • TÄRKEÄ: Keliakialiitto etsii haastateltavia 16.6.2015 21:37

    Keliakialiitto pyysi välittämään oheisen tiedotteen:

    Kärsitkö keliakian lisäsairauksista kuten osteoporoosista tai lapsettomuudesta? Keliakialiitto etsii haastateltavia, jotka olisivat valmiita kertomaan tiedotusvälineissä hoitamattoman tai huonossa hoitotasapainossa olevan keliakian aiheuttamista vaurioista.

    Hallitusohjelman mukaan keliakiaa sairastavien ruokavaliokorvaus poistuu 1.1.2016. Pyrimme nyt osana vaikuttamistoimintaamme nostamaan esiin niitä vakavia seurauksia, joita on odotettavissa sekä yksilöille että koko yhteiskunnalle, mikäli keliakiaa sairastavat eivät pysty noudattamaan tarkkaa gluteenitonta ruokavaliota.

    Jos olisit valmis kertomaan tarinasi, olethan yhteydessä minuun: sanna.talsta(at)keliakialiitto.fi tai p. (03) 2541 331.

  • Gluteenitonta Porvoossa 15.6.2015 22:59

    Tässä yksi erinomaisen viihtyisä kesäravintola. Suosittelen!

    Ravintola Johans

  • Gluteenittomat kilpailut 6.6.2015 19:16

    Provena jakaa Facebookissa maistiaisia välipalakekseistä 350 kappaletta per viikko:

    Provena: Välipalakeksit

  • Gluteenittomat kilpailut 6.6.2015 19:12

    Aloitetaanpa keskustelu, johon voi lisätä linkkejä gluteenittomiin kilpailuihin, arvontoihin ja testeihin. Lisätessäsi vinkin keskusteluun, kerro mistä kilpailussa on kyse ja milloin se on voimassa.

    Ensimmäisenä listalle pääsee Semperin kesäkeksikisa Facebookissa:

    Osallistu KESÄKEKSIT -arvontaan

    Arvomme alkavan kesän kunniaksi 5 kpl herkullisia Semper gluteeniton keksipaketteja, joissa on:

    Semper Suklaavohvelipalat Minttu 2 pkt, Suklaavohvelipalat 1 pkt, Semper digestive välipalakeksit 1 pkt, Semper Cantucci -keksit 1 pkt ja Crostini 1 pkt, Semper Marie -keksit 1 pkt, Semper kaurakeksit 1 pkt.

    Osallistu näin: lähetä meille sähköpostia osoitteella voitatuotepaketti@semper.fi 10.6.2015 mennessä.
    Kirjoita viestikenttään teksti KESÄKEKSIT ja viestiin nimesi, osoitetiedot ja puhelinnumero.

    Ilmoitamme voitosta sähköpostilla.Paketit postitetaan voittajan osoitteella lähimpään postitoimipisteeseen.

  • Fazerin kouluruoassa gluteenia 3.6.2015 17:38

    Yle uutisoi ruotsalaisesta kunnasta, joka vaatii Fazerilta puolen miljoonan kruunun korvauksia ala-arvoisesta kouluruoasta jota Fazer on toimittanut.

    Jutun mukaan useiden erikoisruokavaliolla olevien lasten kerrotaan sairastuneen saatuaan heille sopimatonta kouluruokaa.

    - Gluteenittomalla ruokavaliolla olevat ovat saaneet gluteenia sisältävää ruokaa ja sairastuneet, kertoo ruokapalvelusta Upplands Väsbyn kunnassa vastaava Barbro Johansson.

    Fazerin mukaan syynä tapahtuneeseen on henkilökuntapula

    Lue koko juttu: Yle: Fazerilta vaaditaan Ruotsissa korvauksia kouluruoasta

    Millaisia kokemuksia sinulla on kouluruoasta? Onko gluteeniton aina oikeasti gluteenitonta?

    Päiville kiitos vinkistä

  • Ruokavaliokorvaus poistuu 28.5.2015 18:17

    glutfree kirjoitti:Olettaisin, että koko asia on vaan epätietoisuutta näiltä kolmelta jotka näitä juttuja on kaavailleet, luulevat varmaan, että me ollaan kaikki jollain muotidieetillä.

    Tätä on tänään veikkailtu: eivät ole yksinkertaisesti tienneet mitä ovat olleet leikkaamassa.

    Aiemminhan ruokavaliokorvauksen nimi oli vammaistuki. Ehkä se olisi ollut vaikeampi yliviivata, kuin "pelkkä" ruokavaliokorvaus.

    Toivon tosiaan, että viesti menee vielä perille ennen kuin järjetön päätös toteutetaan lopullisesti.

  • Gluteeniton matka Budapestiin 15.-18.10.2015 28.5.2015 18:10

    Matkapojat järjestää gluteenittoman matkan Budapestiin. 4 päivän matka tuohon Itä-Euroopan Pariisiin maksaa 599 euroa (2 hengen huoneessa). Pohjois-Savon keliakiayhdistyksen puheenjohtaja on matkalla mukana sitoumuksetta (mitä ikinä se tarkoittaakaan).

    Lue lisätiedot matkasta.

    Täältä voit lukea matkavinkkejä Budapestiin.

  • Ruokavaliokorvaus poistuu 28.5.2015 12:11

    Iltalehti noteerasi Keliakialiiton tiedotteen:

    IL: Hallitukselta kova isku keliaakikoille: "Tätä emme voi hyväksyä"

  • Ruokavaliokorvaus poistuu 27.5.2015 22:37

    suusq kirjoitti:
    Näyttää tuolla säästölistassa olevan noi lääkekorvauksetki..

    Niistähän otettiin vain (isolla) juustohöylällä. Meiltä vietiin kaikki.

  • Ruokavaliokorvaus poistuu 27.5.2015 22:37

    Keliakialiitto teki ensimmäisen kannanoton asiasta:

    Keliakialiitto järkyttyi ruokavaliokorvauksen poistamissuunnitelmasta

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    409 vinkkiä

    Tuotteita
    617 tuotetta

    Kuvia
    992 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2367 viestiä, 650 aloitusta

    Kommentit
    651 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,025s