Glu.fi 4v-synttärit 29.9. – 2.10.2012 23:57
Kisa on lähtenyt mukavasti käyntiin. Jatkakaa samaan malliin! Kaikki ruokablogaajat kaivavat nyt parhaat gluteenittomat reseptinsä esille ja osallistuvat kisaan - voittomahdollisuudet ovat erinomaiset ![]()
Jo tähän mennessä lisättyihin resepteihin voi tutustua täällä:
Gluteenittomat reseptit
Keliakiamessut 2013 – 1.10.2012 16:28
Nyt on ensi vuoden ohjelma julkaistu. Siellä on tuttuja nimiä listalla ![]()
Keliakialiitto: Tavataan Keliakia 2012 -messuilla!
Loistava idea: Yhteisöasumista Bristolissa – 30.9.2012 15:35
Tuo sähköpostilinkki ei toiminut ainakaan minulla. Saisiko sisällöstä pienen referaatin?
Joka tapauksessa hyvä idea. Ei tarvitsisi pelätä leivänmuruja, voisi käyttää samoja ruokailuvälineitä ja vaikkapa leivänpaahdinta ilman paahtopusseja. Myös ruokia voitaisiin tehdä isompia annoksia yhteisesti syötäväksi. Toisaalta keliaakikoilla tuntuu olevan erilaisia tapoja kuinka tarkasti gluteenittomuutta tulee noudattaa (voiko käyttää vehnätärkkelystä, tarvitseeko olla gluteeniton-leima pakkauksessa, voiko Elovenaa syödä jne), joten voisi olla haastavaa löytää solun täydeltä dieettiä yhtä tarkasti noudattavia ![]()
Lakialoite – 30.9.2012 15:24
porajata kirjoitti:
Glu.fi 4v-synttärit 29.9. – 29.9.2012 18:28
Jos viime syksy oli superkiireinen, tämä syksy on ollut sitten hyperkiireinen. Se ei kuitenkaan estänyt järjestämästä kaikkien aikojen synttäreitä Glu.fi:lle ja sen upeille käyttäjille. Tällä kertaa palkintoja on tarjolla peräti seitsemältä mahtavalta yhteistyökumppanilta. Hatunnosto heille kaikille, jotka tämän mahdollistavat. Tällä kertaa palkintoja jaetaan 22 kappaletta ja niiden yhteisarvo on lähemmäksi 1 000 euroa!
Tällä kertaa kisa jakautuu kahtia: reseptikilpailuun ja parhaan gluteenittoman tuotteen hakuun Facebookissa. Voit osallistua molempiin kilpailuihin. Lisäksi mitä enemmän omia reseptejäsi lisäät, sitä paremmat voittomahdollisuudet sinulla on - jokaisesta uudesta reseptistä saa arvan arvontaan. Kotikokkien kannattaa siis ehdottomasti osallistua! ![]()
Kisa alkoi tänään 29.9. ja se kestää 2 viikkoa. Viimeinen osallistumispäivä on 14.10. ja voittajat ovat selvillä siitä seuraavalla viikolla
Nyt vaan rohkeasti osallistumaan - voittomahdollisuudet ovat edelleen huomattavasti paremmat kuin lotossa
Glu.fi:n 4-vuotissynttärit
Keliakialiiton mielipidekirjoitus Helsingin Sanomi – 28.9.2012 19:50
Siellä on taas Hesarissa joku asiasta mitään tietämätön ollut editoimassa juttua. Ehkäpä tuo Keliaakikkoasiakkaisiin-sana ei mahtunut yhdelle riville otsikkoon, joten päättivät hieman säveltää.
Vinkkinä linkeistä sen verran, että ne saa toimimaan, kun ympärille lisää ja eli linkki. Lisää vinkkejä tekstin muotoiluun löytyy täältä:
Glu.fi: Tekstin muotoileminen keskusteluissa
Olipas herkullisia lihapullia! – 28.9.2012 19:45
Tammiston Citymarketissa oli näitä kolmea eri laatua; tavallinen, aurinkokuivattu tomaatti sekä juusto-kinkku. Kaikkien 250 grammaa painavien pakkausten hinta oli 2.79e. Kerron aurinkokuivatun tomaatin maistelukokemukset myöhemmin ![]()
Tavallisessa pussissa pyörykät ovat vähän isompia ja niitä on vain 35 kpl, muissa pyöryköitä on 55 kpl.
Keliakia lehdissä – 28.9.2012 15:40
Tästä vähän Aamulehden gluteenittomia reseptejä:
Aamulehti: Gluteenittomat kahvipöydän klassikot maistuvat muillekin
Eijalle kiitos linkistä ![]()
Idea: Gluteenitonta paremmin tarjolle – 26.9.2012 23:50
Tallulah kirjoitti:
Idea: Gluteenitonta paremmin tarjolle – 26.9.2012 14:16
Ninni kirjoitti:
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
436 vinkkiä
Tuotteita
621 tuotetta
Kuvia
995 kuvaa
Linkkejä
189 linkkiä
Keskustelu
2368 viestiä, 651 aloitusta
Kommentit
652 kommenttia
Rekisteröitynyt
28.4.2008 23:07