Alku-Lakritsi – 21.10.2011 20:19
Sitruuna-lakujätski on tosi hyvää. Eka kertaa löytyi S-Marketin jätskikaapista. Piti ihan keitellä iltakahvit, että pääsee maistelemaan.
"Keliakia käy kukkarolle" – 17.10.2011 21:13
Eikös tuossa nyt pitäisi olla ihan virallista dokumenttia ja perustetta ruokavaliokorvauksen nostamiselle ?
Nuo hintaerot on aika uskomattomia. Jossain 3-4 euron tuotteessa hintaeroa yli euro. Tosi paljon - prosenteissakin.
Kattelin Eduskunnan sivuilta jotain viime vuonna tehtyjä kirjallisia kysymyksiä ym. Silloinen sosiaali-ja terveysministeri oli vastauksessaan todennut, että gluteenittomien tuotteitten hinta olisi noussut vähempi kuin tavis-elintarvikkeitten! Tiedä sitten mihin tosiasioihin ministeri tietonsa perusti ?
Tän eduskunnan aikana ei ole kukaan tainnut tehdä kirjallista kysymystä tai lakialoitetta rv-korvauksesta.
Omassa hyllyssään vai ao tuoteryhmän yhteydessä? – 17.10.2011 21:06
Omassa S-Marketissa on ihan ok, että ovat oman tuoteryhmänsä hyllyssä. Tosi helppo huomata kun keliakiaviikon kunniaksi apulaismyymäläpäällikkö "laputti" sinisellä "gluteeniton" lapulla kaikki gluteenittomat (ei itsestäänselvyyksiä kuten maitoja tms.)
Jossain hehtaarihallissa kuten Cittari oma gluteeniton-hylly on ihan hyvä, kun muutenkin harvoin Cittarissa käyvänä tavarat on aina hakusessa. Gluteeniton hyllyn sijainti vain saisi olla parempi kuin se kaupan perimmäinen ja syrjäisin nurkka ! Vai onko tarkoitus saada keliaakikko tekemään heräteostoksia, kun on kuljettava kaikkien hyllyjen ohi sinne peränurkkaan ?
Vaalit 2011 – 15.10.2011 19:45
Alusta (v. 2002) lähtien sama summa !
Kyllä aikuisille saisi maksaa saman kuin alle 16-vuotiaillekin eli 85,93 euroa tai edes saman kuin eläkkeensaajien perushoitotuki 57,55 euroa.
Mielenkiintoinen kysymys – 9.10.2011 10:04
Enpä tykkää kaljan hajusta, en kiukaallakaan, joten ei tulisi mieleenkään heitellä kaljaa kiukaalle.
Juoksukelit 2011 – 8.10.2011 14:11
Eilenkin aamulla aamulenkki. Että osaa olla sateen jälkeen kaupungissakin pimeää. Asfaltti syö kaiken valon.
Viikonloppuna en lähde aamulenkille, tykkään nukkua vähän pidempään. Mutta nyt suunnattava kympille.
Kehonkoostumusmittaus (InBody) näytti edelleen liian korkeaa rasvaprosenttia, vaikka rasvakiloja on kolmessa ja puolessa vuodessa pudotettu yli 6 kg. Alaraajoissa on ytyä, mutta keskikropassa ja yläraajoissa on lihasten suhteen vähän sanomista. No mahdollinen hiihtokausi korjaa tilannetta.
Juoksukelit 2011 – 6.10.2011 06:40
Oli muuten hieno tähtitaivas aamulenkillä. Ja kivan kuiva keli.
Ja nyt tattaripuurolle, ihan kunnon nälkä. Ja puuron kanssa menee pari lasillista maitoa.
Juoksukelit 2011 – 4.10.2011 21:06
Kyllä tuohon aamulenkkiin jää vähän koukkuun. Ensin ajattelin, että jos elokuun loppuu, sitten jos syyskuun loppuun, mutta niin vaan tuli tänä aamunakin lähdettyä lenkille. Eipä juuri muita lenkkeilijöitä näy, tänä aamuna tuli yksi juoksija vastaan sentään ja joku koirankusettaja saattaa olla liikkeellä.
Ens keväänä on aloitettava jo huhtikuun alusta - ellen sitten koukkuunnu jatkamaan talvellakin ?
Glu.fi 3v-synttärit 29.9. – 2.10.2011 17:31
Kansalaisvelvollisuus täytetty täälläkin.
Ikäviä tilanteita – 2.10.2011 17:30
Jotenkin olen alkanut suhtautua nihkeästi työpaikan rahakeräyksiin synttärien/läksiäisten takia, kun tiedän, että mulle ei yleensä ole mitään tarjolla (paitsi jos tarjoojana on talo ja oma keittiö). Vaikka tuo muutama euroa keräykseen ei vie mua konkkaan, on kyse periaatteesta.
Kymmenen pistettä ansaitsi vähän yli vuoden työkaverina ollut nuori naishenkilö, läksiäistarjoomisissa oli mulle Glutanon keksipakkaus, jonka keksit näytti kelpaavan muillekin!
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
7 vinkkiä
Tuotteita
10 tuotetta
Linkkejä
16 linkkiä
Keskustelu
719 viestiä, 11 aloitusta
Kommentit
188 kommenttia
Rekisteröitynyt
12.2.2009 18:42