Suviih 

Forum messages

54 55 56 57 58 59 60 61 62 63
  • Lakritsipitoiset viinat 02/13/2009 8:34 AM

    Tuosta kyllä voisi laittaa kyselyn keliakialiitolle että voisiko asian selvittää. Onko niissä muuten millaiset tuoteselosteet (eli kerrotaanko kaikki aineosat tarkasti)?

  • Ruoan hinta 02/12/2009 5:53 PM

    Kyllä on tosiaankin nousussa, ostan Ingmannin litran jogurtteja joiden hinta oli aiemmin 1,05e, tällä hetkellä hinta samassa kaupassa on 1,25e...

    Kalmia, eikö sinulla vielä ole virallista diagnoosia?

  • Suosi suomalaista 02/12/2009 5:44 PM

    Kyllä suosin, eli ostan aina kotimaisia liha- ja maitotuotteita ja teen niiden välillä hintavertailua. Ja vaikka ruotsista tungettaisiin markkinoille kuinka halpaa maitoa tahansa niin ostan kyllä edelleen sen suomalaisen.

    Kasvisten kanssa tekee näin talvella hieman tiukkaa kun on hinnat korkealla, mutta yksinkertaisesti olen vähentänyt salaatin syömistä kotona (kuitenkin silloin kun salaattia kotona teen on ainekset suomalaisia).

  • Lääkehoito keliakiaan? 02/09/2009 8:01 PM

    Mitään "jälkiehkäisypilleriä" en usko kyllä koskaan markkinoille tulevan, mutta olisi kyllä hienoa kun ei ulkomaille matkatessa (tai ulkona syödessä) tarvitsisi pohtia etukäteen ruokailuaan. Saisi matkoistakin vähän enemmän irti kun voisi maistella paikallisia herkkuja huoletta.

    Farmaseutti tuttavani sanoi että ennen kun (mikätahansa) lääke saadaan markkinoille, tehdään useita testauksia, eli ilmeisesti nyt on menossa se ensimmäinen testausvaihe ja jos siinä näyttää hyvällä niin todennäköisesti seuraava kokeilu tehdään isommalle ihmisjoukolle. Seuraavaan kokeiluun voisi kyllä ilmoittautua mukaan, saisi luvan kanssa kerrankin lipsua ruokavaliosta ja syödä jotain mikä ennen oli herkkua.

  • Mars ja Snickers 02/09/2009 3:51 PM

    Olen kyllä minäkin syönyt ihan huoletta, sillä luotan keliakialiiton suosituksiin eli luokittelen mallasuutteen gluteenittomaksi. Eikä kyllä ole oireita tullut joten omalla kohdalla ainakin olisi aivan turhaa kaventaa eri tuotevaihtoehtoja mallasuutteen vuoksi.

    Kyllähän niiden pitäisi tuoteselosteessa ilmoittaa mahdolliset allergisoivat aineet, eli ei niissä vehnää pitäisi olla jos sitä ei kerrota tuoteselosteessa (eikä keliakialiiton sivuillakaan ole tainnut olla varoituksia noista patukoista).

  • Lääkehoito keliakiaan? 02/09/2009 3:46 PM

    http://www.keliakialiitto.fi/pdf/Laakehoito407.pdf

    Onko kukaan glu.fi:n käyttäjistä mukana tuossa tutkimuksessa? Olin hypätä kattoon silloin kun kuulin että lääkehoito keliakiaan on todella kehitteillä. Helpottaisi todella paljon elämää kodin ulkopuolella ja varsinkin matkustaessa. Ehkäpä sitä vielä joku päivä saa sen tavallisen pullan taas syödä, vaikka vuosiahan tuo kehittelytyö ja lääkkeen markkinoille saanti viekin jos tuo tulee onnistumaan.

  • Geenimuunnellut viljat 02/09/2009 3:38 PM

    Luin tästä aiheesta joskus jostakin lehdestä, mutta en valitettavasti muista oliko joku muukin keliaakikko pohtinut asiaa vai oliko tiedepiirit miettineet asian toteutusmahdollisuuksia.

    Hieno juttuhan se olisi jos joku tuollaisen kehittäisi, olisin takuuvarma asiakas

  • Keliakiaa enemmän naisilla? 02/08/2009 3:31 PM

    Missä ovat nuoret? Onko keliakia häviämässä?

    Ei se katoamassa ole, itse olen 20v ja tunnen kaksi muuta samanikäistä ja yhden nuoremman keliaakikon.

  • Keliakia suvussa 02/07/2009 7:34 PM

    Neulanen: On aika jännä tilanne etteivät sukulaiset halunneet tutkimuksiin. Tuntuisi että jos miehesi veljellä on vieläpä iho oireita, että olisi ehkä helpottavaa päästä eroon niistä jos keliakia todettaisiin ja hoito aloitettaisiin. Ja toisaalta vaikka keliakiaa ei löytyisikään olisihan se mukava saada varmuus siitäkin asiasta. Itseäni ainakin tuollainen sairauden mahdollisuus jäisi vaivaamaan jos asiaa ei tutkittaisi.

  • Keliakiaa enemmän naisilla? 02/07/2009 7:31 PM

    Olen miettinyt, että onko keliakia jollain tapaa yleisempää naisilla kuin miehillä. Tunnen useita naispuolisia keliaakikkoja, mutta en oikeastaan yhtään miespuolista (ensimmäistä kertaa tainnut törmätä tällä foorumilla miespuolisiin keliaakikkoihin).

    Mitä mieltä muut olette, onko tuttavapiirissänne enemmän naispuolisia kuin miespuolisia keliaakikkoja (tai oletteko töissä törmännyt tms...)?

54 55 56 57 58 59 60 61 62 63

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

Details

    Private message
    Send private message

    Tips
    136 tips

    Products
    22 products

    Images
    190 images

    Links
    14 links

    Forum
    629 messages, 55 topics

    Comments
    139 comments

    Registration time
    01/19/2009 10:18 PM

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,009s