Gluteeniton mustamakkara? – 21.9.2009 17:28
heki kirjoitti:
Gluteeniton mustamakkara? – 21.9.2009 11:50
Tampereen seudulla useammastakin paikasta. Takuuvarma on Kalevan Prisma torstaisin
Gluteeniton pitopalvelu/catering? – 15.9.2009 08:35
jonna kirjoitti:
Keliakialiiton keskustelupalsta – 1.9.2009 13:54
Reseptejä saattaa etsiä myös sellaiset joille on tulossa keliaakikko kylään... Ja heille sen lukemisoikeuden kyllä soisin.
Meillä on tässä niin hyvä palsta, että en uutta kaipaa, ja tuskin sinne eksynkään!
TATTARI ?? – 28.8.2009 17:49
Aikas jännä, että saavat käyttää niitä pakkauksia, nehän ovat harhaanjohtavia ja terveydelle haitallisia! Ainakin meillä kaupassa pakkauksessa luki GLuteeniton toissapäivänä, että kuinkakohan kauan vielä... Toki onhan niissä varmaan pitkät päiväyksetkin
TATTARI ?? – 28.8.2009 15:11
^Voiskohan keliakialiitto jotenkin vaikuttaa siihen, et MP tattarihiutaleiden paketissa ei jatkossa lukisi GLUTEENITON? Viitsitkö Jezu kysyä tuolta Anu-Marialta?
Gluteenittomat kalapuikot? – 26.8.2009 14:22
^Edelliseen tuli sit vastaus Findukselta ja 5e lahjakortti. Kala on muutettu seitiksi, koska kultakuorekanta ei kestä kalastamista ja ympäristönäkökulmat ovat tärkeitä.
MUTTA, miksi kalapuikkojen hinta ei ole laskenut (eikös seiti ole aikas halpa kala?) ja miksi uusitusta koostumuksesta ei ole tiedotettu? Nettisivuillakin mainittiin tuo kultakuore. Meillä äänestetään jaloillamme (ostoskorillamme) ja jatkossa syömme jotain muuta kalaa.
TATTARI ?? – 21.8.2009 17:02
Myös tattarihiutaleiden esittelyssä tuote mainitaan gluteenittomaksi, eli pitäiskös siitäkin ilmoittaa?
http://www.myllynparas.fi/portal/suomi/kuluttajat/tuotteet/hiutaleet_ja_leseet/tattarihiutale/
TATTARI ?? – 20.8.2009 20:52
Mä oon nyt taas tainnut pudota kelkasta, mutta eikös noi myllyn paras- tuotteet asetettu keliaakikoille käyttökieltoon kun niitä jäämiä löytyikin enemmän mitä olettivat? Ei löytynyt keliakialiiton sallituista... toki tosi nopsaan sitä vilkaisin, on voinut jäädä kyllä huomaamattakin!
TATTARI ?? – 20.8.2009 19:16
Mä en aio suostua siihen, et pojalle tehdään Nallesta puuroa. Pienen ihmisen elämässä emme ota riskejä. Siksi vaadin, että käyttävät tutkitusti puhtaita tuotteita!
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
1 vinkki
Tuotteita
1 tuote
Keskustelu
209 viestiä, 12 aloitusta
Kommentit
15 kommenttia
Rekisteröitynyt
15.11.2008 20:47