Jezu 

Keskusteluviestit

  • Äänestämään! 8.6.2009 11:19

    Kari kirjoitti:
    Kävin - ei mennyt läpi. Valityslupa silti lunastettu

    Joo ei mullakaan, mut nyt voi tosiaan ihan vapaasti valittaa

  • Gluteenitonta Tallinnassa? 8.6.2009 11:19

    Vois kyllä Suomen Keliakialiitto vähän jeesata veljeskansaa, että saataisiin homma toimimaan myös lahden tuolla puolen. Mahtaakohan tällaista yhteistyötä olla jo käynnissä?

  • Kebab-liha? 8.6.2009 11:15

    Grilliltä en ole uskaltanut ostaa, mutta Korv-Göranin kebab-lastuja on tullut mussutettua. Niiden pussiin on merkattu selkeästi gluteeniton. Täältä lisätiedot:

    Korv-Görans Kebab

    Olen myös joskus käynyt tukussa, jossa oli esillä tällaisia kebab-paikkojen valmiina vartaita. Myös useissa niiden paketeissa luki gluteeniton, mutta ei pidä mennä yleistämään.

    Eikun kysymään grilliltä, onko gluteenitonta

  • Gluteenittomat Plussa-tarjoukset 7.6.2009 16:56

    Jee, Kesko on kuullut toiveitamme ja laittanut gluteenittomia Pirkka-tuotteita tarjoukseen. Tarjoukset on voimassa heinäkuun loppuun kaikissa K-kaupoissa, joista näitä sattuu löytämään:

    Pirkka gluteeniton kanelipulla 3 kpl/190 g, pakaste 2,79 e
    Norm. 3,10 e | Etusi -10 %
    Voimassa 4.5.-1.7.2009
    14,68 e/kg (16,32 e/kg)

    Pirkka gluteeniton karkea leipä 500 g, pakaste 2,99 e
    Norm. 3,65 e | Etusi -18 %
    Voimassa 4.5.-1.7.2009
    5,98 e/kg (7,30 e/kg)

    Pirkka gluteeniton tumma palaleipä 4 kpl/360g, pakaste 2,89 e
    Norm. 3,25 e | Etusi -11 %
    Voimassa 4.5.-1.7.2009
    8,03 e/kg (9,03 e/kg)

  • Äänestämään! 7.6.2009 14:20

    Noniin, tännekin vielä muistutus kaikille, että hopihopi äänestämään, jos sitä ei vielä ole tehnyt!

    Jos ei äänestä, ei voi valittaa

  • Gluteenitonta New Yorkissa? 5.6.2009 16:12

    Löytyisikös lisää vinkkejä?

  • Gluteenitonta Bostonissa? 5.6.2009 16:11

    Vinkkejä?

  • Gluteenitonta Varsovassa? 5.6.2009 16:11

    Eikö vieläkään ole kenelläkään vinkkejä?

  • Ikäviä tilanteita 5.6.2009 16:09

    Viimeisin ikävä sattumus oli eräässä tunnetussa Helsinkiläisessä yöravintolassa. Isommalle seurueellemme oli katettu seisova pöytä ja menin sitten muiden jonoteltua tiedustelemaan, onko täällä mitään gluteenitonta tarjolla.

    Tarjoilija tokaisi, että pitää odotella jotain henkilöä keittiöstä, että selviää. Sitten hän kuitenkin alkoi arvioimaan itse... "ei tuossa salaatissa pitäisi olla mitään", "eihän tuossa lihassa nyt voi olla mitään, eihän?" - niin, minähän sen tiedän - tai "en usko, että tuossa pateessakaan on mitään sopimatonta." Samalla ruokajonossa vielä olleet umpihumalaiset huutelivat "Ei näishä mithään gluk... glu... glukhoosia ole, hik!"

    Tarjoilijatar hävisi paikalta, ennen kuin ehdin tiedustella vähän varmempaa tietämystä ja istuuduin pöytään odottamaan, josko hän hakisi keittiöstä tämän toisen asioista tietävän henkilön paikalle. Mitään ei kuitenkaan tapahtunut ja nainen näytti täysin unohtaneen minut. Onneksi ei ollut kova nälkä ja kotona sai herkullisia kanansiipiä. Melkoisen välinpitämätöntä touhua

  • Lääke keliakiaan 5.6.2009 16:02

    jori-o kirjoitti:
    Jezu kirjoitti:
    Näemmä keliakiatutkimukseen laitetaan ihan hyvin paukkuja. Toivottavasti tämä tuottaa tulosta jo lähivuosina.

    Nuorelle keliakiatutkijalle miljoonarahoitus EU:lta

    Otin serkkuni kautta yhteyttä tuohon tutkijaan ja kyselin mistä sen mahdollisesti löytää (netistä). Kysyin saako sen osoitteen laittaa tänne ja uudenmaan yhdistyksen keskustelusivulle. Ymmärtääkseni tutkimus on aika pitkällä ellei peräti valmis?????

    Tänne sitten vaan heti infoa, kun on jotain julkaisukelpoista

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    436 vinkkiä

    Tuotteita
    618 tuotetta

    Kuvia
    993 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2368 viestiä, 651 aloitusta

    Kommentit
    652 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,02s