Miten eksyit Glu.fi:hin? – 31.5.2009 21:14
Tiedustelen nykyään uusilta rekisteröityjiltä, kuinka he ovat eksyneet Glu.fi:hin. Nyt tämän tiedon voi kertoa myös vanhat käyttäjät.
Jos siis muistat, kuinka löysit Glu.fi:n, päivitä se tietoihisi täällä (kohta merkitty punaisella):
Muokkaa tietojasi
Pyrin näillä tiedoilla selvittämään kuinka voisin tuoda Glu.fi:tä vielä paremmin esille niille keliaakikoille, jotka eivät vielä ole mukana palvelussa.
Glu.fi Facebookissa – 31.5.2009 20:50
Kappas vaan, nyt oli jo 19 tyyppiä ![]()
Gluteenittomien tuotteiden tilaus – 31.5.2009 20:31
Raili kirjoitti:
Puhtaita makeistehtaita? – 31.5.2009 20:28
Tainnut täälläkin olla mielipidettä, että osa porukasta syö niitäkin tuotteita, joissa ainesosaluettelo on gluteeniton, mutta missä todetaan erikseen, että saattaa sisältää gluteenijäämiä tai on valmistettu tehtaassa, jossa käsitellään gluteenipitoisia tuotteita. Itse kyllä välttelen sellaisia tuotteita. Paitsi jenkeissä tuli syötyä sellaisia sipsejä, enkä kyllä saanut mitään oireita.
Tuoteluettelossa oli ajatuksena, että siellä olisi vain "varmasti" gluteenittomia tuotteita ![]()
Retkeilemässä – 31.5.2009 20:24
meukki kirjoitti:
HLA-geenitestit? – 29.5.2009 14:39
Ainakin 23andme.com tarjoaa keliakian tunnistukseen geenitestiä. Tosin tutkivat samalla aika monta muutakin tautia. Maksaa 399$ eli vajaat 300 euroa. Kyseisestä putiikista oli iso juttu (mainos?) myös Hesarissa.
Täältä lisätiedot mitä kaikkea tunnistavat:
https://www.23andme.com/health/all/
Gluteeniton olut – 29.5.2009 12:16
ponipimu kirjoitti:
"Onkohan tuollakin keliakia?" – 29.5.2009 00:18
Nykyään kun jonottaa kaupan kassalla ja näkee edellä menevällä asiakkaalla jotain gluteenittomiksi merkattuja tuotteita, alkaa heti pohtia, että onkohan tuollakin keliakia. Ennen ei tällaiseen kiinnittänyt mitään huomiota ![]()
Tänäänkin yksi vanhempi herra edelläni osti kolme tölkkiä kukkoa ja Karl Fazerin KF Exclusive -suklaalevyn. Meinasin melkein kysyä, että onko sinullakin keliakia ![]()
Muilla tällaisia pohdintoja?
Glu.fi:n rekistyröityneet käyttäjät – 29.5.2009 00:14
Kari kirjoitti:
Keliakialiitto – 29.5.2009 00:13
Samaa mieltä, kyllähän tuon paketin pitäisi tulla heti liittymisen jälkeen tai maksimissaan parin viikon viiveellä.
Tällaisessa asiassa ei pitäisi mielestäni säästää, jotta uudet keliaakikot pääsevät suoraan perille asioista. Varmaankin luottavat, että jengi etsii tiedot netistä. Toisaalta siitäkin pitäisi sitten tiedottaa, että "paketissa kestää X kuukautta, mutta voit tutustua heti osoitteessa Y."
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
436 vinkkiä
Tuotteita
621 tuotetta
Kuvia
995 kuvaa
Linkkejä
189 linkkiä
Keskustelu
2368 viestiä, 651 aloitusta
Kommentit
652 kommenttia
Rekisteröitynyt
28.4.2008 23:07