tuiki 12 viestejä – 16.8.2010 18:53
Siukku13 60 viestejä – 18.8.2010 21:06
Tottahan se on että vahinkoja voi sattua, vaikka kuinka yrittäisi olla tarkka, kun on inhimillinen tekijä mukana. Harmillista, muttei sille kai voi mitään.
Minä sain väärää juomaa viikko sitten. Mieheni tilasi minulle kuivan siiderin hanasta. Pöydässä katselin tuoppia että onkin mukavan tummaa. Otin kunnon kulauksen ja totesin että se on olutta. Minusta olut on järjettämän pahan makuista. Nielasin sen äkkiä että pääsisin mausta eroon. Sain juoman vaihdettua siideriin, mutta vasta kotona tajusin että olisi tietysti pitänyt sylkeä se juoma pois. Mitään oireita ei tullut, mutta mulla ei ollut niitä ennen diagnoosiakaan. Tosin en tiedä minkälainen gluteenipitoisuus oluessa on muutenkaan.
tanssija 6 viestejä – 21.8.2010 23:35
Itse söin kaksi pientä salmiakkimakeista joissa ei ollut gluteenitonmerkintää ja taas olen kipeänä monta viikkoa. Oma moka tietenkin mutta tappioita voi tulla vähästäkin.
Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat ottaa osaa keskusteluun. Jos sinulla ei ole vielä omaa käyttäjätunnusta, ole hyvä ja rekisteröidy. Se on nopeaa ja ilmaista! Jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään oikean yläkulman valikosta.
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.