Jezu 

Keskusteluviestit

  • Gluteenitonta Thaimaassa? 2.4.2009 12:48

    Ilmeisesti Thaimaassa ei siis hirveästi käytetä vehnää tai muita sopimattomia viljoja? Tosin silti hirvittää, jos ruoka-annoksia pitäisi valkata menussa olevan kuvan perusteella tai fiilis pohjalta, että "eihän tässä pitäisi olla mitään sopimatonta." Ja jos ei löydy yhteistä kieltä ravintolahenkilökunnan kanssa

    Miten te olette toimineet, jos vastapuoli ei vaan tajua mistä on kysymys? Olette valinneet listalta annoksen, joka omasta mielestänne on sopiva vai oletteko vaihtaneet suosiolla seuraavaan ravintolaan?

    Mitä muuten Thaimaassa kannattaa keliaakikon juoda? Viinit ovat kuulemma hirvittävän hintaisia (väittää matkaopas). Olut on ilmeisesti varsin yleinen ruokajuoma siellä, mutta onko siideriä tarjolla laisinkaan?

    Nooh, eiköhän sieltä selvitä hengissä

  • Puoli vuotta Glu.fi:tä 2.4.2009 11:24

    milla, keliaakikko97:

    Ette ole ainoat; Glu.fi:ssä käy päivittäin 150-200 ihmistä, tosin vain harvat rohkenevat rekisteröityä saati kirjoitella palveluun. Toivottavasti tätä kirjoittajien joukkoa saadaan kasvatettua

  • Saarioisten kiisselit 1.4.2009 16:57

    Saarioinen uusii pakkauksiaan ja nyt myös kiisseleissä lukee tieto gluteenittomuudesta. Kehitys kehittyy!

    Ainakin mansikka-vaniljakiisseli on mainion herkullista (sisältää gluteenitonta vehnätärkkelystä).

  • Gluteenittomia tuotteita tarjouksessa! 1.4.2009 16:45

    KattiMatikka kirjoitti:
    Vuohelan karjalanpiirakkaa parempi on Hankasalmen leipomon karjalanpiirakka. Ihana rapea kuori!!!

    Mistähän sellaisia saisi täällä pääkaupunkiseudulla? Paljonko maksavat?

  • Gluteenittomia tuotteita tarjouksessa! 1.4.2009 16:20

    Itse en ole törmännyt varsinaisiin alennuksiin kertaakaan. Viimeistä edellisenä käyttöpäivän myynnissä olevia tuotteita saa toki -50%. Näitä hyödynnän aina mahdollisuuksien mukaan varsinkin Vuohelan tuotteissa.

  • Herkullisin valmistuote 1.4.2009 16:19

    Kari kirjoitti:
    Valmis karjalanpiirakka, ja munavoita päälle. Jess!

    Mäkin voisin kallistua Vuohelan karjalanpiirakoihin, vaikka ovatkin röyhkeän hintaisia. Tiputtakaa hinta 3.99e ja käyn ostamassa pussin joka viikko

  • Humala ja keliakia 1.4.2009 00:12

    Heikentääkö humala arviointikykyänne noudattaa gluteenitonta ruokavaliota 100-prosenttisesti? Onko joskus huppelissa tullut syötyä/juotua jotakin, mitä ei pitäisi?

    Omalla kohdalla lipsahduksia ei (tiettävästi) ole tapahtunut, mutta helposti esimerkiksi ruokaa laittaessa ei sitten ehkä ole aivan niin tarkka kontaminaatiovaaran kanssa kuin normaalisti.

    Ja älkää nyt saako kuvaa, että olisin alkoholisti

  • Puoli vuotta Glu.fi:tä 31.3.2009 00:18

    Kari kirjoitti:
    Ihan hyvin tullut tutuksi hengenheimolaisia silleen. Joskus tuntuu, että olisi kiva jonkun keskustelun syventämiseksi istahtaa vähän juttuihinkin.. vaikka ei nää porukat kai ihan naapurissa oleile

    Sieltä vaan profiililistalta tirkistelemään. Tosin turhan harva on ilmoittanut asuinpaikkansa:

    Glu.fi:n käyttäjäprofiilit

  • Gluteenitonta Varsovassa? 30.3.2009 23:51

    Jahas, lähtö tiedossa Varsovaan. Löytyisikö uusia vinkkejä?

  • Puoli vuotta Glu.fi:tä 30.3.2009 23:48

    Kaikille tiedoksi, että Glu.fi:n ikämittariin tuli 6 kuukautta 28.3.2009. Kiitos kaikille mukana oleville - ilman teitä tällä palvelulla ei tekisi yhtään mitään

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    436 vinkkiä

    Tuotteita
    618 tuotetta

    Kuvia
    993 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2368 viestiä, 651 aloitusta

    Kommentit
    652 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,02s