Jezu 

Keskusteluviestit

  • Gluteenittomat hampurilaiset – 22.1.2009 17:12

    Enpä tiennytkään, että Rollsilta saa gluteenittomia burgereita. Tutkailin asiaa ja löysin heidän ravintoainetaulukon:

    http://www.rolls.fi/Ravintoarvot_ROLLS.pdf

    Ihan kivasti tuolla näyttää olevan gluteenittomia vaihtoehtoja ja väittävät ranskalaistenkin olevan aina gluteenittomia. Tosin paistorasvasta ei mainita mitään.

    Täytyy kyllä käydä testaamassa

    Oletteko törmänneet "oikeisiin" ravintoloihin, joista saisi gluteenittomia hampurilaisia?

  • Gluteenittomat kalapuikot? – 22.1.2009 11:47

    Näitä on nyt tullut syötyä usein ja ovat todella hyviä. Kiitos vielä kerran vinkistä

  • Gluteenittomat hampurilaiset – 22.1.2009 11:45

    higga kirjoitti:
    Mäkkärille ainakin pisteet meiltä, sain sieltä myös juustohampurilaisen gluteenittomana eurolla!!

    Hesestä me on käännytty tiskiltä pois kun ranskalaiset ei oo gluteenittomia, porkkanat ei paljon lohduta jos sisko syö ranskalaisia =( Ja hesessä olis sillä hampparilla ollut ihan riistohinta.

    Joo, Mäkkäriltä saa gluteenittomat ilman lisämaksuja ja lähes minkä tahansa tuotteen saa gluteenittomana. Hesellähän on vaan se yksi versio, joka on vielä kallis. Suosin Mäkkiä aina kun mahdollista.

  • Gluteenittomat hampurilaiset – 22.1.2009 11:33

    Onko tietoa, saako gluteenittomia hampurilaisia muista ruokapaikoista kuin McDonaldsilta ja Hesburgerista?

    Mäkkäri merkitsee hienosti tarralla gluteenittomat burgerinsa, mutta Hesburgerin hampparin mukana tuleva "käyttöohje" on huvittava Ainakin Tampereella olen tällaisen lapun saanut Hesen burgerin mukana. Siinä varoitellaan, että samoissa tiloissa käsitellään myös gluteenipitoisia tuotteita jne.

  • Gluteenitonta Varsovassa? – 21.1.2009 16:57

    Yksi vastaus tuli Uudenmaan keliakiayhdistyksen foorumin kautta:

    http://keliakiayhdistys.fi/forum/viewtopic.php?t=374

    Tännekin saa edelleen heittää kokemuksia.

  • Sopeutumisvalmennus – 21.1.2009 16:54

    Pulla kirjoitti:
    Toisaalta kuulostaa oudolta tuo nimi, ympäristö kaipaisi sopeutumista...

    Hehe, aivan samaa mieltä. Meissähän ei ole mitään vikaa, tunkevat vaan pirulaiset gluteenia joka paikkaan

  • Gluteenitonta Maltalla? – 21.1.2009 16:51

    motusalem kirjoitti:
    http://www.glu.fi/vinkit/gluteeniton/Gluteenitonta+Maltalla/34/

    Eiks toi oo sun löytämä juttu? Olen itse menossa Maltalle kolmen viikon päästä ja haluaisin myös tietää...mikään ei ole matkalla mukavamampaa kuin syödä ravintolassa ILMAN ravintolakortteja.

    Enpä ollutkaan ehtinyt vastata omaan kysymykseeni Eli tuo yllä oleva vinkki on minun kirjoittama. Toivottavasti auttaa reissullasi. Korjasin myös sen gluteenittomien mestojen listan linkin tuossa artikkelissa.

    Kirjoitathan sitten omat kokemuksesi palveluun, kun tulet reissulta.

  • Panerointi – 21.1.2009 15:59

    Itsekin kaipaan juustotäytteisiä jalapenoja. Kai joltain löytyy joku vinkki tähän?

    Vai löytyisikö noita jostain kaupasta gluteenittomina versioina?

  • Lentokoneruoat ei enää gluteenittomia? – 20.1.2009 21:49

    Jezu kirjoitti:
    Vähän hämää tuo "Turistiluokassa ja Lomalennoilla valikoima on rajoitettu." Onko reittilennoilla muka useita eri gluteenittomia vaihtoehtoja?

    Tuli tähänkin selvyys Finnairilta eli keliaakikkojen kannattaa suosia Finnairia euroopan lennoilla:

    Finnairin asiakaspalvelu kirjoitti:
    Gluteenittoman aterian saa aina turistiluokassa sekä lomalennoilla, kun tilaus on tehty hyvissä ajoin ennen lentoa. Mukavaa lentomatkaa!

  • Semper Flakes & Red Berries – 19.1.2009 23:04

    Suviih kirjoitti:
    Toive kuulemma välitettiin tuotekehitykseen, mutta saa nähdä kuinka käy.

    Hihi, tän oon kuullut varmaan 10 valmistajan asiakaspalvelusta Enpä ole vielä törmännyt siihen, että yksikään olisi oikeasti toteuttanut idean. Ehkä useamman ihmisen pitäisi lähettää sama ehdotus.

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    438 vinkkiä

    Tuotteita
    623 tuotetta

    Kuvia
    997 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2370 viestiä, 652 aloitusta

    Kommentit
    654 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2026 Glu.fi
Tietoa palvelusta ‐ Uutiset ‐ Käyttöehdot ‐ Kerro kaverille ‐ Ohjeet ja säännöt ‐ In english ‐ Lähetä palautetta – Sähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,022s