Tammiston Citymarket on mahtava – 2.7.2013 23:11
Käytiin lentokentällä koneita tähyilemässä ja paluumatkalla piti vain "piipahtaa" keliaakikon keitaassa, Vantaan Tammiston K-Citymarketissa. Kuinka ollakaan mukaan tarttui yli 60 eurolla herkkuja, joista suurin osa oli gluteenittomalta osastolta.
Mukavana yllätyksenä Semperin Kauramuromysli oli tarjouksessa vain 3.99 euroa. Normaalisti maksaa yli 6 euroa, joten ensimmäistä kertaa raaski ostaa
Valitettavasti sinne jäi enää yksi paketti, kun koko hyllypaikka oli rohmuttu tyhjäksi. Vinkvink, kyllä näitä ostetaan, kun hinnat ovat inhimilliset...
Mukavana lisänä Tammistossa aletuotteet ovat -50%, kun yleensä ne ovat pk-seudulla vain -30%. Näin ollen Vuohelan lihapasteijoita osti mielellään paketillisen ![]()
Gluteenitonta Suviseuroilla – 1.7.2013 22:49
Iltalehden juttu Suviseurojen hintatasosta osui silmään ja siellä oli kuva menusta. Hyvin oli G-merkit paikoillaan ja näytti olevan jopa gluteenitonta pitsaa tarjolla, eivätkä hinnat todellakaan olleet pahat "maallisiin" festareihin verrattuna ![]()
Mainokset Glu.fi:ssä – 27.6.2013 13:48
Tallulah kirjoitti:
Testaamaan Semperin 2013-uutuuksia – 26.6.2013 00:48
Suviih kirjoitti:
Gluteenittomat reseptit – 22.6.2013 21:39
Aletaas kerään tänne gluteenittomia reseptejä, joita osuu silmään muilta sivuilta ja joita ei oikein voi hyvällä omallatunnolla kopioida Glu.fi:n reseptiarkistoon ![]()
Aloitetaan gluteenittomilla banaanipannukakuilla, raakasuklaamoussella ja marjasörsselillä:
Juhannustaikaa herkkusuille aamupalalla
Trendidieetti laihdutukseen – 21.6.2013 21:14
Osui silmään Helsingin Uutisten vanha juttu, joka kertoi ihmisten hurahtamisesta gluteenittomaan dieettiin. Joidenkin näkemysten mukaan gluteenittomuus on uusi karppauksen korvike.
Vantaan Tammiston K-Citymarketin gluteenittomista tuotteista vastaava myyjä kertoi, että heilläkin trendi on näkynyt lisääntyneenä gluteenittomien tuotteiden myyntinä.
Mitään tieteellisiä todisteita gluteenittoman dieetin laihduttavasta vaikutuksesta ei kuitenkaan ole ja toimittaja toteaakin hyvin mikä auttaa ihmisiä oikeasti laihtumaan:
Syö vähemmän senkin possu!
Hyvää juhannusta, nyt saa possuilla! ![]()
Testaamaan Semperin 2013-uutuuksia – 21.6.2013 02:08
Semperin tuotteiden testaajat on nyt valittu ja he tulevat saamaan tiedon valinnastaan sähköpostilla. Tuotteet toimitaan heille juhannuksen jälkeisellä viikolla.
Täältä pääsee kätevästi katsomaan arvioitavat tuotteet: Semperin uutuuksia kokeiltavaksi
Tällä kertaa arviointiporukassa on muutama mieskin mukana ![]()
Siideri? – 20.6.2013 17:30
Lianna kirjoitti:
Pöyristyttävät keliaakikkomatkaajat – 17.6.2013 12:05
Detur on vastaillut Facebookissa saamaansa palautteeseen:
Pahoittelemme vilpittömästi artikkelissa esitetyn kommentin aiheuttamaa mielipahaa. Kommentti ei edusta Deturin kantaa keliaakikkoihin eikä muihinkaan allergikoihin. Kaikki ovat tervetulleita matkoillemme ja jokaista pyritään kohteessa auttamaan löytämään oikeanlaista ravintoa, on kyse sitten all inclusive -hotellin noutopöydästä, paikallisesta ravintolasta tai marketin valikoimista.
Ja toinen viesti:
Itseasiassa feedbackia voisi antaa lähinnä Ilta-Sanomille, joka on melko lailla oikonut Terhin todellista, alkuperäistä kommenttia - ilmeisesti räväkkyyden varjolla. Meillä on jokaisessa kohteessa mm. infopaperi keliakasta paikallisella kielellä, jonka avulla asiakas voi lähestyä hotellin keittiötä tai ravintolaa saadakseen oikeanlaista ruokaa. Lisäksi turkkilainen keittiö on yleisesti hyvin keliaakikkoystävällinen, koska ruokia ei yleensä suurusteta ja ateriat ovat vihannespainotteisia.
Arvelevat myös, että Terhi on Ilta-Sanomiin yhteydessä jutun virheistä.
Pöyristyttävät keliaakikkomatkaajat – 15.6.2013 13:49
Juulin kirjoitti:
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.
Yksityisviesti
Lähetä yksityisviesti
Vinkkejä
438 vinkkiä
Tuotteita
623 tuotetta
Kuvia
997 kuvaa
Linkkejä
189 linkkiä
Keskustelu
2370 viestiä, 652 aloitusta
Kommentit
654 kommenttia
Rekisteröitynyt
28.4.2008 23:07