Lisää gluteenittomia oluita

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!
<< Start < Previous
1 2
Next > End >>
  • Aaty 7 messages12/09/2009 11:20 AM

    http://www.ruokala.net/uutiset/2009/12/keliaakikoille-lisaa-gluteenittomia-oluita

    Pitänee kyllä heti mennä kaupasta ostaa kyseisiä oluita maistiaisiksi viikonlopuksi. Enpä tainnut terveenäkään nuita vielä maistella.

  • hokke 11 messages12/09/2009 2:20 PM

    Olipa mukava yllätys! Tässä vähän odoteltu, että koska noita vaihtoehtoja alkaa tulemaan lisää.

  • Ad

  • Jezu  Admin12/09/2009 2:56 PM

    Mahtava uutinen! Täytyykin lisätä kyseiset juomat gluteenittomien oluiden listalle samantien ja lähteä metsästämään kyseisiä juomia

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • Aaty 7 messages12/09/2009 4:00 PM

    Jeps. Nyt alkaa olemaan oluissakin valikoimaa. Vielä kun ruisleivän toteaisivat gluteenittomaksi

  • Kimble65 26 messages12/09/2009 4:28 PM

    Taisi tulla joulu etuajassa... Ainakin Mallaskosken oluet olivat "entisessä elämässä" ihan kotimaisten parhaimmistoa, eikä nokialainenkaan huonoa ollut (tosin siellä on tuotevalikoima tainnut vähän vaihtua sitten viime maistaman).

  • Zlatan 44 messages12/09/2009 9:08 PM

    Hienoa, paikallisesta K-supermarketista löytyi Nokian Panimon tuotteita joten sauna päälle niin katsotaan miltä maistuu. Kysymys on vaan että mikä testataan tänään?

  • Festbier 2 messages12/10/2009 1:19 PM

    Aiheeseen liittyvät jutut löydät kokonaisuudessaan www.olutkulttuuri.fi -sivuilta.

    Kuohu ja Keisari -oluet käyvät keliaakikolle

    Gluteeniton olut pelasti aterian

    Mallaskosken ja Nokian Panimon gluteenittomat tuotteet:

    Kuohu Vaalea Lager 7,5 ppm
    Kuohu Tumma Lager 19 ppm
    Kuohu Punertava Amber 20 ppm

    Keisari Münchener III ja IVA 6–9 ppm
    Keisari Premium Lager 9–11 ppm
    Keisari Dark 11–13 ppm

  • Ad

  • Festbier 2 messages12/10/2009 1:31 PM

    Siis Mallaskosken Kuohu-oluet ja Nokian Panimon Keisari -oluet (ei Kievari...)

  • Jezu  Admin12/10/2009 4:45 PM

    Festbier kirjoitti:
    Siis Mallaskosken Kuohu-oluet ja Nokian Panimon Keisari -oluet (ei Kievari...)

    Vielä kun saatais juomat listaan kuvien kera

    Lisää gluteeniton tuote

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • Zlatan 44 messages12/10/2009 10:29 PM

    Tuli sitten eilen testattua Keisari Münchener III olutta ja se on nyt sitten mun suosikki ainakin kunnes olen maistellut niitä muita uutuksia.

  • Zlatan 44 messages12/16/2009 10:39 AM

    Onks kellään tietoa mikä on normaali hinta näillä Nokian Panimon olueilla? Meidän K-supermarketissa hinta oli 2,30 sis pantin mutta kyltissä luki tarjous 1.10-31.12.

    Pitääkö niitä nyt sitten hamstrata tän vuoden puolella?

  • MariJo 77 messages12/16/2009 11:25 AM

    Prismassa vaalea Kuohu-olut maksoi 2,19+pantti, Keisari lager maksoi 1,84+pantti.

  • Ad

  • brutex 4 messages12/17/2009 9:39 PM

    "EU-asetuksen mukaan ”gluteeniton tuote” sisältää gluteenia alle 20 mg / kg (< 20 ppm)."

    Eikös tämä sitten tarkoita sitä että noita Kuohun Vaaleaa Lageria ja Keisarin Muncheneriä voisi juoda kaksikin tölkkiä kun tuo arvo on niissä alle 10ppm?

    Ainakin silloin kun tuli ekat gluteenittomat oluet niin niitä sai juoda 2kpl 0,33l pulloa päivässä.

  • Jezu  Admin12/18/2009 12:03 AM

    Noniin, nyt on hankittu ensimmäinen 0.5 litran tölkki Keisari Münchener III olutta. Täytyypä testata heti kun se hieman jäähtyy

    Hakaniemen Sokoksen S-Marketissa juoman hinta oli 1,99e pantteineen. Sieltä löytyi myös muita Keisarin makuja sekä Kuohuja.

    Ja todellakin joulu tuli nyt etuajassa

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • porajata 460 messages12/18/2009 8:09 AM

    Tuo EU-asetus vähän mietityttää...

    Jos sisältää alle 20 mg/kg niin mielestäni ei ole suoranaista määrällistä rajoitetta

  • Jezu  Admin12/18/2009 11:21 AM

    porajata kirjoitti:
    Tuo EU-asetus vähän mietityttää...

    Jos sisältää alle 20 mg/kg niin mielestäni ei ole suoranaista määrällistä rajoitetta

    Niin, eikös gluteenittomaksi määriteltyjä tuotteita voi vetää niin paljon kuin jaksaa?

    Mikä mahtaa olla nykyään Keliakialiiton kanta näihin alle 20ppm oluisiin? Saako juoda enemmän kuin 0.66 litraa vuorokaudessa?

    Nokian panimo sai muuten jo lisättyä oluensa Glu.fi:n Tuotelistaukseen. Ei muuta kuin arvioimaan ja antamaan kommentteja.

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • Aaty 7 messages12/18/2009 3:18 PM

    Jezu kirjoitti:
    porajata kirjoitti:
    Tuo EU-asetus vähän mietityttää...

    Jos sisältää alle 20 mg/kg niin mielestäni ei ole suoranaista määrällistä rajoitetta

    Niin, eikös gluteenittomaksi määriteltyjä tuotteita voi vetää niin paljon kuin jaksaa?

    Mikä mahtaa olla nykyään Keliakialiiton kanta näihin alle 20ppm oluisiin? Saako juoda enemmän kuin 0.66 litraa vuorokaudessa?

    Nokian panimo sai muuten jo lisättyä oluensa Glu.fi:n Tuotelistaukseen. Ei muuta kuin arvioimaan ja antamaan kommentteja.

    Minusta tuntuu että 0.66L on vaan yleinen suositus päiväannokseksi. Niihän se taitaa olla terveilläki. ei liity mitenkään keliakiaan. Tietenkään ei kannata mitää korillista päivässä juoda. Ainakaa jokapäivä

  • Ad

  • ponipimu 239 messages12/20/2009 2:18 AM

    tuo kaksi olutta päivässä on ihan höpöhöpö-juttu. se on laadittu vaan siksi kun kenellekkään ei voi suositella juoda enempiki sitä olutta.

    jos tuotteella on gluteeniton merkki, sitä voi syödä ja juoda niin paljon kuin haluaa, vai oletteko jossain kuulleet että esim. leipää saisi syödä vain 3 siivua päivässä jos vehnätärkkelykseen leivottu... noin niinku kärjistetysti...

    ajatteleppa semmostaki että oot leiponnu juhliin ja syöt siellä päivässä kilon verran kaikkea herkkua, gluteenitonta tietty, mutta esim. juurikin vehnätärkkelykseen leivottua. (äkkiä muuten kilon verran vetää napaansa herkkuja.) miten voit pysyä selvillä milloin on syytä lopettaa syönti, mistä tiedät milloin 20mg raja tulee vastaan?

    tai saunaillassa voisit ottaa ne kaksi olutta mutta et enää vehnätärkkelyksellä leivottua piirakkaa...

    minä kyllä kyseenalaistan tämän kahden oluen määrityksen!

  • porajata 460 messages12/20/2009 8:54 AM

    Hei

    Onkos jo kaupoissa myytävissä oluissa näkynyt gluteeniton merkkintä ?

    ”Kuluttajan valintojen helpottamiseksi gluteeniton-merkintä tulee näkymään kauppojen juomahyllyissä oluiden hintatietojen yhteydessä”,

  • Jezu  Admin12/25/2009 9:41 PM

    Jezu kirjoitti:
    Noniin, nyt on hankittu ensimmäinen 0.5 litran tölkki Keisari Münchener III olutta. Täytyypä testata heti kun se hieman jäähtyy

    Vähän kesti testaus, mutta ihan hyvää oli

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • Zlatan 44 messages02/08/2010 2:58 PM

    Taas tuli maisteltua niitä uutuksia.
    Tällä kertaa haaviin jäi Kuohun Vaalea Lageria sekä Punertava Amberia. Ei huonoja mutta ei ollut oikein minun olueni. Joku häiritsevä maku niissä oli. Tähän mennessä suosikki on vieläkin Münchener olut, sääli vaan että se on ollut loppu jo kuukauden tällä meidän kaupoissa.

  • lareX 1 message04/09/2012 12:07 AM

    Celia Pivo bez lepku. 0,5l. < 5,0 ppm. Alepasta ostin, maksoi vähän päälle 3e. Gluteeniton lager, lukee pullon kyljessä.

  • Ad

  • Jezu  Admin05/20/2012 6:30 PM

    lareX kirjoitti:
    Celia Pivo bez lepku. 0,5l. < 5,0 ppm. Alepasta ostin, maksoi vähän päälle 3e. Gluteeniton lager, lukee pullon kyljessä.

    Kappas, mä kuvittelin kyseisen oluen olevan ihan uusi tuttavuus Pari päivää sitten törmäsin ekaa kertaa S-Marketissa. Ei mielestäni ollut mikään kovin erikoinen kokemus.

    Zatecký pivovar Celia gluten-free lager beer 4.5% 0.5L pullo

    Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07

  • oranki 35 messages06/20/2012 8:00 PM

    Avopuolisko osti Lidlin Nobelaner kesäolutta, ja sanoi että maistuu melko paljon Kukko lagerille. Pikaisella googletuksella selvisi, että valmistaja on tosiaan Laitilan Wirvoitusjuomatehdas. Hmm... oliskohan se sitten jopa gluteenitonta (on tosin laimeampaa prosenteilta kuin Kukko) eli uskaltaiskohan sitä juoda??

  • Paukke 1 message07/02/2012 6:22 PM

    Saxon-merkkistä olutta tuli tuotua Virosta aikamoinen määrä. Saxon siis myös gluteenitonta, en tiedä mahtaako Suomesta löytyä, mutta Virosta tosiaan löytyi isommasta SuperAlkosta puolen litran tölkeissä. Tölkin kyljessä lukee "first genuine quality gluten free lager beer". Maultaan melko samankaltaista kuin vihreä Kukko.

<< Start < Previous
1 2
Next > End >>
Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!

Join the discussion

The most read discussions in category

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,02s