Eisstern Saksanpähkinä jäätelö

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!
<< Alkuun < Edelliset
Seuraavat > Loppuun >>
  • porajata 460 viestejä23.6.2011 16:26

    Olipa halpaa Lidlissä, 1.99 litra

    Uskaltaisko syödä

  • Reetta  719 viestejä23.6.2011 16:53

    Mitähän ainesosalistassa on ?

    Laitoin keväällä Keliakialiittoon kyselyn Lidlin jätskipuikoista. Niitten sisällysluettelossa ei ollut mitään sopimatonta.

    Keliakialiitto lupaili laittaa nettisivuilleen Lidlin jätskeistä tietoa, mutta ei ainakaan vielä näy.

  • Mainos

  • porajata 460 viestejä25.6.2011 14:34

    Ei tuossa ole muuta kuin; Glukoosi-fruktoosisiirappia ja Vehnätärkkelystä

    Hyvää oli

  • Reetta  719 viestejä26.6.2011 21:54

    Täytyypä ostaa kun seuraavan kerran tulee tarjoukseen. Olen hyvin perso jätskille. Litran pakkauksesta riittää neljä-viisi kertaa syödä.

  • LG1982  165 viestejä26.6.2011 22:47

    Itse kurkkasin pakkausta tänään Lidlissä. Tuotteessa kattavat listaukset mahdollisista jäämistä, mutta vehnästä/ gluteenista ei mainintaa. En huomannut tuotteesta vehnätärkkelystä (Whey Powder= herajauhetta)... Tuote jäi kuitenkin ostamatta, kun paketissa sen verran reilusti kaloreita ja olisi yksin pitänyt syödä.

  • porajata 460 viestejä29.6.2011 14:06

    Tuossa vielä Lidl:n vastaus kun kyselin heidän jäätelöistään

    Kiitämme palautteestanne. Eisstern saksanpähkinäjäätelö ei ole täysin gluteenitonta. Ainesosaluettelossa ilmoitetaan, että jäätelön valmistukseen on käytetty glukoosi-fruktoosisiirappia, joka on peräisin vehnästä ja maissista. Jäätelöiden valmistuksessa käytetään usein vehnäperäistä glukoosi-fruktoosisiirappia, niin myös Eisstern jäätelöiden valmistuksessa. Jäätelöistämme vain Linessa sorbetit ovat gluteenittomia.

    Ystävällisin terveisin,

    Asiakaspalvelu
    Lidl Suomi KY

  • motusalem 85 viestejä2.7.2011 18:43

    Glukoosi-fruktoosisiirapissa ei ole gluteenia, mutta se voi silti aiheuttaa kaikkein herkimmille iho-keliaakikoille oireita. Näin siitä on monessa yhteydessä mainittu...olisiko sitten jäämiä...

<< Alkuun < Edelliset
Seuraavat > Loppuun >>

Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!

Osallistu keskusteluun

Eniten luetut keskustelut alueella

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,009s