nekku 6 viestejä – 8.9.2010 11:10
Minulta diagnosoitiin keliakia viime vuoden lokakuussa. Ensin kävin antamassa verinäytteen, jossa vasta-ainearvoni olivat yli128, johon testin mittausarvot loppuvat. Tämän jälkeen sain lähetteen gastroskopiaan. Tähystys oli kohdallani todella hankala, enkä saanut nieltyä putkea monista yrityksistä huolimatta. Lopulta lääkäri survaisi putken kurkustani alas ja tähystys saatiin lopulta tehtyä, vaikkakin silmät vuotaen ja jatkuvasti yökkäillen. Lääkäri kertoi, ettei nähnyt mitään muutoksia, mutta lähetti koepalat tutkittavaksi. Näissä koepaloissa löytyi kuitenkin sitten muutoksia, joiden perusteella keliakiani saatiin diagnosoitua. Kurkkuni oli miltei viikon gastroskopian jälkeen todella kipeä ja syöminen sattui.
Sovimme tämän lääkärin kanssa, että koska tähystys oli kohdallani niin hankala, voitaisiin vuoden kuluttua tehtävä kontrollitarkastus suorittaa pelkän verikokeen perusteella, kun siitä arvot näkyivätkin paljon selkeämmin kuin tähystyksessä.
Nyt olen muuttanut eri paikkakunnalle ja varasin aikaa verikokeisiin, sanottiin että puhelinkeskustelun perusteella saan lähetteen labraan. Tämä lääkäri ei kuitenkaan suostunut kuuntelemaan lainkaan kokemuksiani, vaan sanoi että koska käypähoitosuositusten mukaan kontrolli tulee tehdä tähystämällä, hän ei anna lähetettä verikokeisiin. Kerroin, etten pysty menemään tähystykseen, koska edellinen kokemus oli itselleni niin traumaattinen ja kysyin uudelleen voisinko saada verikokeen kautta kontrollin. Lääkäri vain jankutti käypähoitosuosituksesta ja kertoi laittavansa lähetteen tähystykseen. Kerroin lääkärille, että tämän on turha laittaa minulle sinne lähetettä, koska tiedän etten mene ja kysyin, että eikö olisi parempi, että saisin tiedon tilastani edes veren vasta-ainearvojen kautta. Lääkäri ei edelleenkään suostunut muuttamaan lähetettä, vaikka varmasti kuuli värisevästä äänestäni, että olin oikeasti kauhuissani uudesta tähystyksestä. En ole yleensä kovin ronkeli minkään suhteen, mutta olin puhelun jälkeen niin järkyttynyt, etten pystynyt tekemään muuta kuin vain itkemään seuraavan puoli tuntia.
Voiko lääkäri kieltäytyä antamasta lähetettä verikokeisiin, jos en mene tähystykseen? Ja voinko ylipäänsä olla menemättä koko kontrollikäynnille, vai pitääkö mennä yksityiselle pyytämään vasta-ainearvo-mittausta? Onko siis jokin pakottava tarve käydä tässä? Miten teidän muiden kohdalla on ollut kontrollin kanssa?
Vatsani on oireillut aina välillä yhä (ei tosin enää samoin kuin ennen keliakia-diagnoosia), joten haluaisin kyllä selvyyden siitä, että enkö ole vain osannut noudattaa ruokavalio-ohjeistusta kunnolla, vai onko minulla jotain ruoka-allergioita tms. jotka voivat aiheuttaa näitä oireita. En kuitenkaan usko tähystyksessä näkyvän taaskaan mitään, kun kerta ei näkynyt ennen dieetin aloitustakaan muualla kuin koepaloissa vasta.
Suviih 629 viestejä – 8.9.2010 11:32
Minulle on tehty vain yksi tähystys (silloin kun keliakia todettiin), eikä edes ensimmäisessä kontrollissa tähystetty uudestaan. Keliakiani näkyi selvästi sekä verikokeissa että koepalassa ja kontrolleissa on riittänyt pelkkä verikoe. Tosin alkuun kontrolleihini liittyi käynti lääkärillä, sillä olin 8-vuotias kun keliakia todettiin ja ainakin täällä lasten kontrolliin kuului lääkärikäynti+verikoe kerran vuodessa. Nyt aikuisena on riittänyt verikoe noin parin vuoden välein, silloin kun olen itse sitä lääkäriltä pyytänyt.Gluteenittomia leivontaohjeita: http://www.gluteenitontaleivontaa.fi
Blogin Facebook-sivut:
https://www.facebook.com/gluteenitontaleivontaa
vuodesta2010 25 viestejä – 8.9.2010 12:42
Mulle on kans kerran tehty tähystys, vajaa vuosi sitten. Olin kuullu siitä niin hurjia juttuja että pyysin etukäteen rauhoittavaa. Sitähän ne sit laitto ja ei mulle jääny mitään selkeetä muistikuvaa koko toimenpiteestä. Sitä kannattaa pyytää, pääsee aika vähällä. Toimenpiteen jälkeen nukuin useamman tunnin ku olin nii sekasi, hyvin se kuulemma oli mennyt ku asiasta seuraavana päivänä kysyin.
Tää on mun kohdalla ainaki hyvä juttu, en tiiä kokeilenkokaan ikinä ilman rauhottavaa. Yökkäilen muutenkin niin herkästi.
Verikokeissa en oo käyny vielä ollenkaan, varmaan nekin olisi hyvä ottaa dieetin seurannan takia.
Iiki 23 viestejä – 8.9.2010 13:04
Keliakiakontrolliin kuuluu aina vasta-ainetesti tehtiin tähystystä eli ei. Se on toinen asia, riittääkö se lääkärille. Ei sinua voi pakottaa tutkimukseen, mutta verikoelähete on annettava. Keliakian hyvä hoitomalli löytyy liiton sivuilta; http://www.keliakialiitto.fi/liitto/hoitomalli/.
Jos lääkäri on niin jääräpäinen, ettei kirjoita lähetettä (ei saa olla) verikokeille ilman gastroskopialähetettä, voithan sen ottaa vastaan. Ei tähystykseen ole pakko mennä, voit perua ajan, jos se tulee sinulle. Kuten jo sanottiin, monissa paikoissa on mahdollisuus saada esilääkettä ja jossain tehdään tähystys jopa nukutuksen aikana. Lasten kontrolleissa ei välttämättä ole tähystystä. Minustakin tähystys oli inhottavin tutkimus mitä tiedän - menin pöhlö vielä pienessä flunssassa tutkimukseen - joten ymmärrän hyvin sinua, jolla tutkimus on ollut noin traumaattinen.
KatjaRa 51 viestejä – 8.9.2010 18:00
Mulle on tehty tähystys kaksi kertaa: ensimmäisellä kerralla koepaloista todettiin, että selvästi alkava keliakia. Se ei kuitenkaan riittänyt diagnoosin tekemiseen, joten tähystys toinen tehtiin jonkin ajan päästä (en muista kauanko välissä oli aikaa). Tokalla kerralla koepaloista sitten voitiin todeta keliakia. Tämän jälkeen olen käynyt vain kontrolliverikokeissa, ilmoitin silloin etten kolmatta kertaa tähystykseen aio mennä ja verikokeet ovat riittäneet. Eli kontrollitähystys ei ole välttämätön!Oikotie matkan mutkistaa.
porajata 460 viestejä – 8.9.2010 18:34
Mulle myös tehty kaksi kertaa, ensimmäisenä kertana todettiin selvästi alkava keliakia ja sen perusteella alkoi KELA korvaus juosta.
Seuranta oli sitten n. 1.5 vuoden kuluttua ja siinä todettiin, että on parantunut mutta ei vielä täysin kunnossa.
Lääkäri kuitenkin sanoi, että verikokein seuranta jatkossa
Viimeisin seuranta vasta-ainetestillä keväällä 2010
oli vielä raja-arvoinen eikä siis vielä alle 7 U/ml
Lääkäri tosin totesi ettei se kaikilla tule koskaan välttämättä menemään alarajan alle koska on kuulemma joillakin jotenkin vain niin.....
helsbe 27 viestejä – 8.9.2010 18:45
Mene yksityiselle vasta-aine verikokeisiin. Et välttämättä edes tarvitse lääkärin lähetettä. Mehiläisessä vasta-aine testit maksaa n.50-60e.
nekku 6 viestejä – 9.9.2010 22:58
Hyvä kuulla, ettei kontrollitähystys olekaan välttämätön. Taidan kokeilla ensin kuten Suviih ehdotti ja kysyä saanko puhelinajan jollekin toiselle lääkärille. Jollei onnistu, niin nyt on ainakin tietoa mihin vedota. Kiitos kaikille vastauksista, rauhoittaa mieltä kummasti kuulla muidenkin kokemuksia ja mietteitä asiasta.
Jezu Ylläpitäjä – 9.9.2010 23:15
Minulle tehtiin ensin verikokeet, jonka perusteella pistettiin gastroskopiaan. Tähystävän lääkärin mukaan ohutsuolessa ei näkynyt mitään muutoksia, mutta patologin tutustuttua koepaloihin, oli tuomio selvä. Sen jälkeen olen käynyt vuosittain verikokeissa, eikä uusintatähystyksestä ole ollut mitään puhetta, kun veriarvot ovat palanneet normaaleiksi.Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07
hekate 4 viestejä – 10.9.2010 03:21
Minulla todettiin keliakia n.5 vuotta sitten kun ensin oli useamman vuoden ehdoteltu vaivojeni olevan psyykkisiä...
Kun diagnoosin jälkeen kysyin,että milloin on kontrolli,hoitaja vastasi "että ei tätä tarvitse mitenkään kontroloida." Saman vastauksen sain myös lääkäriltä.
Että näin Lappeenrannassa.Täällä myös riittää keliaakikon lasten testaaminen yhden kerran ja se tulos on sitten voimassa ilmeisesti lopun ikää.Tyttärelläni on keliakiaan sopivia oireita,mutta lääkäri ei katso tarpeelliseksi laittaa lähetettä verikokeisiin,koska "Onhan se testi jo otettu eikä siinä mitään ollut". Onhan se testi todellakin otettu.5 vuotta sitten..
Niin että käykää niissä kontrolleissa,ketkä niihin pääsette.
Tallulah 476 viestejä – 10.9.2010 11:28
Eihän kukaan mihinkään kontrolliin pakota, se on jokaisen oma asia meneekö vai ei. Kontrollin vuoksi mulle ei ole tähystystä tehty, toisen kerran on kyllä tähystetty muista syistä, ja sekin tapahtui 7 vuotta diagnoosin jälkeen.
Tule mukaan keliaakikoiden omaan yhteisöön Glu.fi:hin – täysin ilmaiseksi!
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat ottaa osaa keskusteluun. Jos sinulla ei ole vielä omaa käyttäjätunnusta, ole hyvä ja rekisteröidy. Se on nopeaa ja ilmaista! Jos olet jo rekisteröitynyt, kirjaudu sisään oikean yläkulman valikosta.
Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.