Jezu 

Keskusteluviestit

  • Kesäloma/2010 30.6.2010 12:08

    Reilut pari viikkoa pitäisi jaksaa sorvin ääressä vielä

    Hyvää kesää kaikille!

  • Wien 25.6.2010 16:33

    Nyt kaikille Wienin kävijöille kiperän kysymys; löytyykö mistään gluteenitonta Sacher-torttua?

  • EriMaanKieltä 22.6.2010 19:58

    Minua on mietityttänyt onko keliaakikko englanniksi ihan vaan celiac eli esim. "I'm a celiac" vai pitääkö sanoa "I have a celiac disease"? Google Translate ei osaa auttaa

  • Kertausharjoitukset ja keliakia 21.6.2010 17:28

    Tallu kirjoitti:
    Keliakia on kuitenkin aina este kriisinhallinta/rauhanturvatehtäville.

    Kyllä meitä taas syrjitään. Ehkä tosin ihan ymmärrettävää tässä tapauksessa.

  • Kertausharjoitukset ja keliakia 21.6.2010 11:27

    Ei ole vielä omalle kohdalle napsahtanut, mutta tietääkö kukaan otetaanko keliaakikkoja kertausharjoituksiin laisinkaan tai onko keliakia veruke jättäytyä pois harjoituksista?

  • Keliakia2010-messut 17.6.2010 22:33

    birgitta kirjoitti:
    onko tosiaan totta että jo ensi kuussa???

    Tämä meni vähän ohi?

  • Kenwood BM450 leipäkone 17.6.2010 21:38

    Olisiko tästä aiemmasta keskustelusta apua:

    Leipäkone?

  • Keliakia2010-messut 14.6.2010 21:28

    Lisäsin muutaman kuvan messuilta. Kuten näkyy, väkeä piisasi, eivätkä kaikki mahtuneet seuraamaan luentoja saliin asti.

    Kuva 1
    Kuva 2
    Kuva 3
    Kuva 4

    Jos joku ei halua näkyä kuvissa, viestiä minulle, niin sumennetaan lätty kuvasta

  • Parasta ennen -merkinnät 13.6.2010 20:46

    Satuin löytämään kaapista puoli vuotta sitten vanhaksi menneitä Schärin Ciabatta-sämpylöitä avaamattomassa paketissa. Ne näyttivät ja tuoksuivat ihan normaalilta. Pistin sämpylät uuniin ja kuinka ollakaan maku oli aivan normaali.

    Aiemmat kokemukset gluteenittomista tuotteista ovat olleet, että ne menevät suhteellisen nopeasti pilalle varsinkin, jos paketti on avattu.

    Millaisia kokemuksia teillä on ja miten te suhtaudutte parasta ennen -merkintöihin? Meneekö ruoka suoraan roskiin, jos on päivänkin yli merkinnän?

  • Vuoden 2009 gluteeniton tuote tai palvelu 13.6.2010 20:41

    Voittajat selvisivät keliakiamessuilla. Vuoden gluteeniton yritys oli Vuohelan Herkkupuoti ja gluteeniton tuote Virtasalmen Viljatuotteen Tattarilese. Kunniamaininnan sai Suloiset gluteenittomat -leipomon Juhlalimppu.

    Perustelut löydät Keliakialiiton sivuilta.

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    436 vinkkiä

    Tuotteita
    618 tuotetta

    Kuvia
    993 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2368 viestiä, 651 aloitusta

    Kommentit
    652 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2025 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautettaSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,02s