Opinnäytetyön aiheena lapsen keliakia

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!
<< Start < Previous
Next > End >>
  • Ronjuska 60 messages03/20/2012 10:58 PM

    Oma lapseni juuri sai diagnoosin. Aiheena nyt kiinnostaa niin paljon, että mietin jos löisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla ja tekisi opinnäytetyön aiheesta. Kun on tullut jo valmiiksi luettua aika paljon aiheesta ja kiinnostusta riittää. Nyt kysynkin teiltä keliaakikko lapsen vanhemmilta tuleeko mieleen ehdotuksia miltä kantilta asiaa katsoisi? Lapsen näkökulmasta katsottuna voisi olla mielenkiintoinen...tai perheen...

  • ozgirl 7 messages03/24/2012 7:04 AM

    Ehdotus riippuu siitä mitä opiskelet. Mielestäni esimerkiksi lapsen kavereiden mielipiteet ja ajatukset keliakiaa sairastavan kavereiden ruokavaliosta (ja keliakiasta ylipäätänsä) voisi olla mielenkiintoinen aihepiiri. Voisithan myös tutkia miten perheen arki muuttuu lapsen sairastuttua tai miten lapsi itse kokee keliakian (jos tarpeeksi vanha).

    Yksi gradu löytyy Helsingin yliopistolla missä on tutkittu keliakiaa läheisten näkökulmasta sekä toinen gradu jossa tutkittu vastasairastuneen arjen muuttumista. Sitten löytyy opinnäytetyötä kahviloiden gluteenittomasta tarjonnasta Helsingin alueella sekä joku työ liittyen ravintoloihin. Itse tein kandin aikoinaan keliakiasta ulkomaanlomamatkoilla. Näitä voi yrittää googlettaa google Scholarin avulla.

  • marke 71 messages03/24/2012 8:08 PM

    Ehkä lähtisin liikkeelle siitä, miten elämä muuttuu. Alkushokin ja informaationälän (ja -ähkyn) jälkeen asiasta tulee arkipäivää. Liittäisin päivähoidon, koulun, kavereiden, suvun, juhlapäivien, lomien, matkojen osuudet. Myös sen, mistä tukea on tullut: lääkärit, ravitsemusterapeutit, sopeutumisvalmennus, yhdistys, tämä blogi.
    Tuotteiden vaikealukuisuus ja -selkoisuus, salakieli (mitä on vehnäproteiini, mallas, mallasuute etc), kahviloiden, ravintoloiden asiantuntemus (tai -tuntemattomuus).
    Hyvät hetket. Huonot hetket. Mitä parannettavaa olisi, että tuoreen keliaakikon ja hänen perheensä elämä olisi vielä helpompaa ja huolettomampaa.

  • Ronjuska 60 messages03/27/2012 12:25 PM

    Kiitos vinkeistä. Täytyy nyt miettiä miten aihetta rajaa. Terveydenhoitajan aikuisopiskeluun kuuluva opinnäytetyö, ei siis ihan mikään huippu laaja ole

<< Start < Previous
Next > End >>
Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!

Join the discussion

The most read discussions in category

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,008s