Jezu 

Forum messages

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
  • Gluteenittomat pääsiäismunat? 03/08/2016 11:23 PM

    Keliakialiitto on jälleen julkaissut listan gluteenittomista pääsiäismakeisista:

    Keliakialiitto: Gluteenittomia pääsiäismakeisia 2016

    Kannattaa muistaa, että tuotteiden ainesosat voivat muuttua ja viimeisin tieto löytyy aina pakkauksesta.

    Liittoo muistuttaa myös, että seuraavat ainesosat ovat aina gluteenittomia: maltodekstriini, proteiinihydrolysaatti, soijalesitiini, siirapit (esim. tärkkelyssiirappi, glukoosisiirappi), lakritsiuute ja lakritsijauhe.

  • Vuohelan Herkun tarina Hesarissa 02/27/2016 1:34 PM

    Helsingin Sanomissa oli mainio kirjoitus Vuohelan Herkusta. Mielenkiintoinen tarina. Kiteytettynä: menestys on vaatinut paljon, todella paljon työtä sekä uhrauksia:

    HS: Leipuri sairastui keliakiaan – se oli miljoonabisneksen alku

    Glu.fi nostaa hattua Pirkolle!

  • Mukavia tilanteita 02/24/2016 9:59 PM

    Aivan liian harvoin tulee kirjoitettua mukavista tilanteista, joten tässä tulee:

    Kävin tilaisuudessa, jonne piti etukäteen ilmoittaa erityisruokavaliot. Ja voi sitä onnea kun paikan päällä selvisi, että KAIKKI buffetin ruoat jälkiruokia myöten oli tehty gluteenittomana. Ainoastaan leivät oli erilliset taviksille ja G-porukalle, mutta gluteenittomien leipien voi oli hienosti erillään tavisten levitteistä.

    Erittäin laadukkaan ja monipuolisen buffetin tekeminen ei todellakaan edellytä mitään gluteenipitoista

  • Gluteeniton ruoka pitäisi kieltää armeijassa 02/20/2016 8:44 PM

    Ottamatta sen enempää kantaa Yhdysvaltojen presidentinvaalien surkuhupaisiin ehdokkaisiin, on rebublikaanien kandidaatti nostanut pöydälle myös gluteenittoman ruokavalion. Tai lähinnä sen kieltämisen.

    Ted Cruz avautui puheessaan, että armeija tarjoilee poliittisen korrektiuden nimissä gluteenitonta ruokaa ja tällainen paapominen pitää lopettaa. Kuulemma armeijan ei pitäisi joutua pohtimaan gluteenittoman kenttämuonan tarjoilua.

    Paikallinen keliakiaan erikoistunut klinikka lähettää senaattori-Cruzille terveiset, että hänelle voisi olla todella hyödyllistä oppia ymmärtämään myös keliakiaa sairastavia.

    Kertoo aika hyvin miten kuuma aihe gluteeniton ruokavalio on edelleen jenkeissä, kun jopa presidenttiehdokkaat nostavat aiheen pöydälle. Tosin kertoo myös aika paljon ehdokkaista itsestään. Trumpin kommenttia odotellessa.

    Lähteet: Daily News, Mashable (englanniksi)

  • VAROITUS: Olutta PepsiMax-tölkeissä 02/17/2016 4:18 PM

    Hartwall vetää takaisin erän PepsiMax -limsatölkkejä, kertoo Yle. Tuotteet poistetaan kaupoista välittömästi. Syynä takaisinvedolle on se, että osaan tölkkejä on lipsahtanut Karjala-olutta (joka ei ole gluteenitonta).

    Virheellisten pakkausten tiedot löydät täältä. Jos olet ostanut kyseisen erän tuotteita, ne voi palauttaa ostopaikkaan.

    Kannattaa siis kaataa PepsiMaxit lasiin ennen maistamista.

    Kaikennäköistä sitä voikin tapahtua elintarviketeollisuudessa. Tosin itsekin ostin Rainbow-vaniljajogurttia, mutta purkissa olikin mansikkajogurttia.

  • Taffel ja Oolannin on lopettamassa toimintaa 02/16/2016 9:05 AM

    Stanly kirjoitti:
    HUOM. LINKKI VÄÄRÄ!!!
    Palautteenantolinkki johtaa Orkla Foods Finlandin kuluttajapalautelomakkeelle. Orkla Foods Finland Oy on kyseessä olevan Orkla Confectionery & Snacks Finland Oy:n ("Taffel" sisaryritys. Palautteenne menevät tällä hetkellä siis väärään yritykseen.

    Korjaisitteko tästä jutusta palautteenantolinkin oikeaksi pikaisesti, tässä oikea:
    http://www.orklacs.fi/kuluttajapalvelu-2

    Kiitos korjauksesta, linkki on nyt päivitetty alkuperäiseen kirjoitukseen. Orkla-konsernin yksiköstä/tytäryrityksestä tms. riippumatta viestit toivottavasti löytävät perille pääkonttoriin.

  • Taffel ja Oolannin on lopettamassa toimintaa 02/15/2016 9:55 PM

    Tämä keliaakikoille ja muille gluteenitonta ruokavaliota noudattaville todella suuri uutinen meinasi mennä täysin ohi: Taffelin ja Oolannin tuotemerkit omistava jättikonserni Orkla suunnittelee Ahvenanmaalla sijaitsevan tehtaan lopettamista ja tuotannon siirtoa muualle.

    Taffelin ja Oolannin tuotteet ovat olleet hieman tyyriitä, mutta turvallisia keliaakikoille. Suurin osa tuotteista on varustettu selkeällä gluteeniton-tekstillä, toisin kuin iso osa tarjolla olevista sipsi- ja pakasteperunamerkeistä. En luota siihen, että tämä homma osattaisiin yhtä hyvin muualla. Toki tehtaan lopettamisella olisi rajut vaikutukset myös Ahvenanmaalla.

    Orkla omistaa myös Pandan ja herääkin kysymys milloin myös tämä keliaakikoille rakas merkki siirtyy jonnekin toisaalle.

    YT-neuvottelut ovat parhaillaan käynnissä ja ehdotan, että kaikki keliaakikot lähettäisivät Orklalle palautetta Taffelin ja Oolannin tehtaan säilymisen puolesta. Mielestäni heidän pitäisi alkaa viemään tuotteita laajemmin myös muualle juurikin gluteeniton-kulmalla kun trendi on todella kuuma. Näin hakkaisivat Laysit ja muut isot kansainväliset merkit. Etteivät tekisi samaa virhettä kuin comebackin tehnyt Turun Sinappi.

    Lähetä Orklalle palautetta tämän linkin kautta

    Itse kirjoitin tällaisen palautteen, jota saa vapaasti käyttää:

    Moi,

    Huomasin mediasta, että Orkla suunnittelee Taffelin ja Oolannin tehtaan lakkauttamista Ahvenanmaalla. Olen keliaakikko ja nautin säännöllisesti Taffelin ja Oolannin herkullisia tuotteita, joista löytyy selkeät gluteeniton-merkinnät. Olen ollut valmis maksamaan extraa gluteeniton-merkinnällä varustetuista tuotteista, vaikka halvempia bulkkituotteita on tarjolla.

    Toivon todella, että tehdasta ei lakkauteta ja Suomen kymmenet tuhannet gluteenitonta ruokavaliota noudattavat voivat nauttia näistä tuotteista myös tulevaisuudessa. Mielestäni Orklan kannattaisi ottaa gluteeniton-trendistä kaikki irti ja alkaa toimittaa näitä upeita tuotteita myös maailmalle.

  • Gluteenitonta/vegaanista nepalilaista ruokaa? 02/15/2016 8:28 PM

    Tämä kiinnostaa myös minua. Tosin ihan perus kasvisruokakin kelpaisi gluteenittomana

  • Vauvanruoka ja keliakia 02/13/2016 11:09 PM

    Alkaa lapsi olla sen ikäinen, että hänelle voi alkaa tarjota monipuolisemmin soseita. Tähän asti on menty vihanneksilla ja hedelmillä, mutta pian voisi syödä myös viljapohjaisia valmisteita. Ongelmahan on se, että keliaakikkona niitä ei passaa isän mennä maistamaan ja kaikki pitäisi kuitenkin maistaa ennen kuin niitä tarjoilee jälkikasvulle. Miten olette ratkaisseet ongelman? Syöttääkö joku muu gluteenipitoiset eväät, tarjoatteko vain gluteenittomia vai jätättekö maistamatta? Vai oletteko keksinyt jotain muuta ratkaisua?

  • Myös K-ruokakaupat laski gluteenittomien hintaa 01/27/2016 10:46 PM

    Myös K-ruokakaupat laskevat gluteenittomien tuotteiden hintoja. S-ryhmä laski hintoja jo viikko sitten. K-ruokakauppojen alelista on suppeampi, mutta lupailevat alentaa lisää gluteenittomia tuotteita tammikuun jälkeen.

    Tässä esimerkkejä K-citymarketin alennetuista hinnoista:

    Semper gluteeniton ohutnäkkileipä 230g 2,69 e (vanha hinta 2,95 e, alennus -9 %)
    Semper kauranäkkileipä 215g 2,69 e (vanha hinta 2,95 e, alennus -9 %)
    GoGreen kuorittu  hirssi 450g  1,55 e (vanha hinta 1,59 e, alennus -3 %)
    Semper gluteeniton spagetti 500g  3,25 e (vanha hinta 3,49 e, alennus -7 %)
    Risenta maissijauho 400g 1,59 e (vanha hinta 1,99 e, alennus -20 %)
    Semper gluteeniton näkkileipä 215g  2,69 e (vanha hinta 2,95 e, alennus -9 %)
    Semper gluteeniton pellavansiemen näkkileipä 230g 2,69 e (vanha hinta 3,49 e, alennus -23 %)
    Nestle gluteeniton Corn Flakes 500g  2,79 e (vanha hinta 2,89 e, alennus -3 %)
    Sunnuntai gluteeniton jauhoseos 1kg 4,29 e (vanha hinta 4,35 e, alennus -1 %)

    Hieman huvittava tuo Sunnuntain alennus

    Lähde: K-ruoka.fi

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

Details

    Private message
    Send private message

    Tips
    411 tips

    Products
    618 products

    Images
    993 images

    Links
    189 links

    Forum
    2368 messages, 651 topics

    Comments
    652 comments

    Registration time
    04/28/2008 11:07 PM

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,027s