Jezu 

Forum messages

  • Paras jouluruoka? 12/26/2008 8:21 PM

    Tässä kun vielä viimeisiä kinkun suikaleita sulatellaan heitän kysymyksen, mikä oli paras gluteeniton jouluruoka, jota söit tänä vuonna?

    Parasta mitä itse popsin oli alusta asti tehty gluteeniton porkkanalaatikko. Kiitokset tekijälle taas kerran Tosin ei lanttu- ja perunalaatikoissakaan moittimista ollut.

    Kyllä Keski-Suomessa osataan ruokaa laittaa

  • Leipäjuusto... 12/23/2008 12:18 AM

    ...tai juustoleipä, ihan miten vaan.

    Olinpa tuossa eräässä ravintolassa syömässä kylmäsavuporosalaattia, jossa oli myös leipäjuustoa. Kokemus oli mielenkiintoinen, kun maistoin tummaksi paahdettua juustoa - maku oli aivan kuin olisi "tavallisia" lettuja syönyt.

    Samantien sitten tarjoilija paikalle ja kysyin, ettei pintaan ole levitetty venhäjauhoja tai muuta vastaavaa ennen paistamista. Ystävällinen tarjoilija kävi keittiöstä kysymässä ja kuulemma juusto on käytetty vain juuri pestyllä parilalla.

    Maku oli kuitenkin niin kummallinen, että kaavin päällyset pois ja söin pelkät juustopalat. Mitään oireita ei jälkikäteen tullut.

    Onko teillä ollut samanlaisia kokemuksia? Oletteko maistaneet rasvassa tiristettyä juustoleipää? Kuuluuko sen maistua letuille?

  • Kuvat vinkkeihin 12/21/2008 4:58 PM

    Nyt vinkkeihin voi lisätä myös kuvan. Tästä on varmasti hyötyä ainakin reseptien lisääjille, niin saatte lopputuotoksestakin kuvan palveluun

    Kuvan voi lisätä kaikkiin uusiin vinkkeihin. Myös vanhoihin vinkkeihin kuvan lisäys onnistuu vinkkisivun oikeasta laidasta löytyvän Muokkaa vinkkiä -linkin kautta.

    Tässä esimerkki kuvallisesta vinkistä (pikkukuvaa klikkaamalla kuvan saa vinkin loppuun isona):

    Gluteenitonta Amsterdamissa

  • Joulureseptejä 12/20/2008 5:52 PM

    Löytyisikös tänne muitakin reseptejä?

  • Keskustelualueen uudistukset 12/20/2008 5:40 PM

    Nyt oli ylimääräistä aikaa toteuttaa yleisön toiveita ja keskustelualueelle on tehty muutamia uudistuksia.

    Ilmoitus uusista viesteistä

    Tämän tein jo aiemmin eli viestiketjun avaaja saa tiedon sähköpostiinsa, kun ketjuun tulee uusia viestejä.

    Jos toiminto ei ole vielä päällä Sinulla, Muokkaa keskusteluasetuksiasi.

    Kuvat ja viestimäärät

    Nyt keskustelussa näkyy käyttäjän kirjoittamien viestien määrä sekä hänen mahdollisesti profiiliin lisäämänsä kuva.

    Omaa profiilia voit muokata täällä

    Viestin muokkaus

    Jos viestiin tuli kirjoitus- tai asiavirheitä, niitä voi nyt muokata 30 minuuttia viestin kirjoittamisen jälkeen, ennen kuin kukaan muu ehtii vastata viestiin. Jokaisen viestin yhteydessä on Muokkaa viestiä -linkki 30 minuutin ajan viestien kirjoittamisen jälkeen.

  • Wien 12/19/2008 11:03 PM

    KattiMatikka kirjoitti:
    Keliaakikon ihmemaa taitaa tosiaan olla tämä rakas kotimaamme vaikka matkustelu hauskaa onkin

    Suomessa homma toimii, mutta kyllä se toimii muuallakin. Itsellä ollut hyvin positiivisia kokemuksia USAsta ja Maltalta. Maltan tarina on vasta työn alla, mutta USAn kokemuksia voi lukea täältä:

    USAn gluteeniton länsirannikko

  • Saako mistään luontaisesti gluteenitonta pitsaa? 12/18/2008 9:33 PM

    milla kirjoitti:
    Toi se onkin noissa tilaus pizzoissa ym ruoissa ravintoloissa. Riski on aina olemassa, että on TÄYSIN puhdasta.

    Itseä ei niinkään "oikeat" ravintolat hirvitä, mutta varsinkin pitseriat, joissa lättyjä pyöritetään jauhokasoissa. Väkisinhän siinä täytyy vähän pölistä.

  • Saako mistään luontaisesti gluteenitonta pitsaa? 12/18/2008 11:05 AM

    milla kirjoitti:
    Kotipizzasta saa kuulemma gluteenitonta Itse en ole kokeillut.

    Pari kertaa kokeiltu ja hyvää on.

    Tosin ensimmäisellä kerralla tuli aivan törkeät vatsakivut kolmisen tuntia pitsan syönnin jälkeen (en tiedä johtuiko pitsasta), toisella kertaa ei ollut mitään oireita.

    Sinänsä pitserioiden gluteenittomat vaihtoehdot hieman hirvittävät, kun paikassa on kuitenkin paljon jauhopölyä tavallisten lättyjen pyörittämisestä.

    Täältä voi lukea lisää Kotipizzan gluteenittomista pitsoista:

    Gluteeniton Kotipizza

  • Joulupata-keräys 12/17/2008 3:10 PM

    Hienoa, että edes muutamat ovat jaksaneet osallistua

  • Gluteenittomat kalapuikot? 12/17/2008 3:01 PM

    Kiitos vinkistä! *singahtaa kauppaan*

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

Details

    Private message
    Send private message

    Tips
    409 tips

    Products
    618 products

    Images
    993 images

    Links
    189 links

    Forum
    2368 messages, 651 topics

    Comments
    652 comments

    Registration time
    04/28/2008 11:07 PM

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,031s