Finnairin palvelu heikkenee – 08/12/2014 12:34 PM
"Hauskana" yksityiskohtana tällä Krakovan lennolla vielä se, että aina aiemmin ottanut eväsleivät mukaan myös Finnairin lennolle sen varalle, että tarjoilu ei pelaa. Tällä kertaa päätin ottaa rennosti ja jättää kaikki naposteltavat kotiin, kun luotin Finnairin hoitavan homman kotiin tälläkin kertaa. Ei hoitanut.
Täytyy kyllä myöntää, että Finnair on pahassa puristuksessa enemmän palvelua tarjoavien yhtiöiden ja halpalentöyhtiöiden välissä. Nyt firma ei ole kumpaakaan.
Finnairin palvelu heikkenee – 08/10/2014 11:02 PM
Lensin heinäkuussa Krakovaan Finnairilla. Lennon hinta oli kohdillaan, joten ei tarvinnut miettiä muita vaihtoehtoja. Yllätys oli kuitenkin suuri, kun enää lennolla ei tarjottu gluteenitonta sämpylää. Itse asiassa myös tavikset joutuivat maksamaan sämpylöistään 6 euroa (olivat sentään Chef Wotkinsin tuotantoa). Lentoa varatessa kyllä kysyttiin gluteenittomuudesta, joten koin tulleeni hieman huijatuksi.
Vielä pari vuotta sitten Varsovaan lentäessäni lennolla tarjottiin gluteeniton sämpylä ja vieläpä ilman lisämaksua.
Tähän asti olen useasti valinnut Finnairin euroopanlennoille gluteenittoman tarjoilun takia. Eipä tarvitse enää valita. Lufthansa tuppaa olemaan edullisempi ja heillä sentään juomatarjoilu sisältyy vielä hintaan... edes vähän luksusta Ja toki halpalentoyhtiöt vievät sitten vielä paljon edullisemmin perille ilman tarjoiluja.
Harmi, että Finnair ei enää palvele erityisruokavalioasiakkaita kuten ennen Mielellään olisi tukenut kotimaista vaihtoehtoa myös tulevaisuudessa.
Gluto-ravintola tarjoaa gluteenitonta katuruokaa – 08/10/2014 5:44 PM
Ravintolan avautuminen viivästyy viikolla. Kertovat Facebook-sivullaan näin:
"Logistisista syistä johtuen Gluto Street Food avaa ovensa viikkoa ennakoitua myöhemmin,eli perjantaina 22.8! Tervetuloa sankoin joukoin maistamaan!"
Eli perjantaina 22.8. pääsee näillä näkymin herkuttelemaan
Uusi gluteeniton ravintola avataan Helsingissä – 08/06/2014 9:17 PM
Ja tässä juttu josta kaikki alkoi:
Glu.fi: Gluto-ravintola tarjoaa gluteenitonta katuruokaa
Gluto-ravintola tarjoaa gluteenitonta katuruokaa – 08/02/2014 11:45 PM
Kampin Kauppakeskukseen on avautumassa Gluto-ravintola, joka tarjoaa 100% gluteenitonta katuruokaa. Heidän erityisalaansa on tuorepasta eri muodoissaan. Gluton Facebook-sivulla kerrotaan seuraavaa:
"Ensimmäisinä Suomessa tarjoamme asiakkaillemme täysin gluteenitonta tuorepastaa jota valmistamme liikkeessämme päivittäin italialaisen pasta mestarin toimesta. Tarjolla suosituimmat italialaiset pastakuviot mm pappardelle, fusilli, fettucine ja rigatoni ja täytetyt raviolit suussasulavilla täytteillä kuten liha, lohi, tryffeli ja artisokka. Useimmat pastamme sopivat myös vegaaneille."
"Avaamme pian Kampin ostoskeskukseen välimerellisiä täysin gluteenittomia herkkuja tarjoavan Gluto street food ravintolan! Tarjoamme tapaksia, voileipiä ja runsaita salaatteja. Erikoisuutenamme kuitenkin täysin gluteeniton tuorepasta jota voitte ostaa kilohinnalla myös kotiin!"
Tämä pitää kyllä mennä ehdottomasti testaamaan, kunhan saavat paikan auki
Isabelille kiitos vinkistä
Barilla tuo kauppoihin gluteenittomat pastat – 07/27/2014 7:39 PM
Suvi vinkkasi Twitterissä Barillan uutuuspastoista. Barillan tiedote hehkuttaa seuraavaa:
"Italialainen Barilla tuo odotetusti myös Suomessa kauppoihin gluteenittoman pastan. Barillan gluteeniton pasta on herkullinen sekoitus kolmea luontaisesti gluteenitonta viljaa: valkoista ja keltaista maissia sekä riisiä, ja se on saatavilla spagetin ja fusillin muodossa.
Gluteenittomat uutuudet: Barilla Spagetti 400 g ja Barilla
Fusilli 400 g
Barillan gluteenittomat pastat ovat saatavilla Suomessa kaikista hyvin varustelluista
päivittäistavarakaupoista."
Lue Barillan tiedote kokonaisuudessaan ja katso kuvat tuotteista
VAROITUS: Ingman Creamy -jäätelössä vehnää – 06/30/2014 5:23 PM
Evira tiedottaa Ingman Creamy Brysselin kinuskikeksi -jäätelöstä, jonka ainesosaluettelosta puuttuu merkintä vehnästä. Tässä Eviran tiedote:
Unilever Finland Oy ilmoittaa vetävänsä myynnistä valmistuttamansa ja markkinoimansa tuotteen ”Ingman Creamy Brysselin kinuskikeksi -jäätelön, 850 ml”. Takaisinvedon syynä on omavalvonnassa havaittu virhe, että jäätelön ainesosaluettelosta puuttuu tuotteen sisältämä vehnäjauho. Tuote voi aiheuttaa allergisen reaktion vilja-allergisille henkilöille ja olla haitallinen myös keliaakikoille.
Takaisinveto on aloitettu 30.6.2014. Takaisinveto koskee 15.4.-3.6.2014 välillä valmistettuja eriä, joiden parasta ennen -päiväys on 04/2016. Tuotteiden valmistuspäivämäärät ja erätunnukset ovat luettavissa Eviran sivulta.
Tuotteen paino on 850 ml ja valmistuttaja on Unilever Finland Oy. Tuotetta on toimitettu myyntiin Keskon ja SOK:n vähittäiskauppoihin. Tuote vedetään pois myynnistä uudelleen etiketöintiä varten.
Lue lisätiedot valmistuspäivämääristä ja erätunnuksista sekä katso kuva tuotteesta Eviran sivulta.
Keliaakikolle soveltuvia tuotteita 2014 – 06/26/2014 11:12 PM
Keliakialiiton keräämä listaus keliaakikolle soveltuvista tuotteista on päivittynyt 23.6.2014. Mielenkiintoisena poimintana punainen Kukko eli Kukko Ale löytyy nyt listalta. Mitä mielenkiintoista sinä olet bongannut?
Tutustu listaukseen täällä:
Keliakialiitto: Keliaakikolle soveltuvia tuotteita -luettelo 2014
Mukavaa ihanaa juhannusta !! – 06/22/2014 12:24 AM
Vähän myöhässä, mutta mainiota juhannusta myös teille ja kaikille muille Glu.fin käyttäjille
Keliakialääkkeen tutkimuksessa edistytty – 06/16/2014 6:15 PM
Markku Mäki kertoili aiheesta viime vuoden Keliakiamessuilla. Katso kuva:
Markku Mäki kertoo: ALV003 on lupaava gluteenin pilkkoja, jota testattiin keliaakikoilla Suomessa. Testit menivät hyvin ja lääkeyhtiö pääsee aloittamaan 500 keliaakikon maailmanlaajuiset testit. Tästä voi olla tulossa jotain - vuosien päästä.
Mielenkiintoista nähdä milloin löytyy tabut apteekista ja esim. ulkonasyöminen helpottuu potenssiin 10
Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.
Private message
Send private message
Tips
435 tips
Products
618 products
Images
993 images
Links
189 links
Forum
2368 messages, 651 topics
Comments
652 comments
Registration time
04/28/2008 11:07 PM