Suviih 

Forum messages

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
  • Gluteenittomia pussiruokia? 06/05/2011 4:26 PM

    Blå bandilla on myös niissä "peruspussiruoissa" joitakin gluteenittomia, muistaakseni mexican ja curry ainakin (nämä tosin ovat näitä "lisää liha" -juttuja, mutta sen lihan suhteenhan voi aina soveltaa). Lisäksi ainakin Blå bandin sipulikeitot ja miltei kaikki lämmin kuppi -keitot ovat gluteenittomia (nuo lämmin kuppi keitot ovat tosi näppäriä pieniä välipaloja).

    Muistaakseni Arktiset aromia (?) valmistaa mustikkakiisselijauhetta, joka oli tosi nopea valmistaa (lisää vain vesi) ja hyvän makuista. Prismoissa olen nähnyt tätä myynnissä ja pakkauksessa oli vielä erikseen maininta gluteeniton.

  • Gluteenitonta Roomassa? 05/25/2011 12:55 PM

    Omat kokemukseni olivat täysin päinvastaiset kuin jensballa, kertaakaan en tarvinnut edes kielikäännöstä koko matkan aikana (tosin minulla oli melko kattava lista ravintoloita valmiiksi katsottuna, sillä lähdin reissuun periaatteella, etten lähde Roomaan viikoksi mutustamaan pihvejä ). Matkaseurana oli oma mies ja hän kyllä ymmärsi, että ruokapaikat valittiin sen mukaan, että minäkin saan varmasti gluteenitonta ruokaa. Jezu onkin tähän ketjuun jo lisännyt linkin tarinaani.

    Jossakin kahvilassakin kysäisin gluteenitonta ja vaikka eivät ymmärtäneet asiaa englanniksi, niin ymmärsivät kyllä sanat senza glutine ja pahoittelivat kun heiltä ei mitään gluteenitonta löytynyt. Tosin, siellä cappuccinot olivat niin ihania, ettei niiden kanssa erityisemmin mitään kaivannutkaan. Jäätelökioskeja oli todella paljon ja niistä sai jäätelön aina kuppiin, eivätkä laittaneet vohveliakaan kun vain pyysi.

  • Atria hiillos grillipihvi 05/23/2011 6:12 PM

    Jep, hieman kimuranteiksi nämä on kyllä tehty. Luontaisesti gluteeniton -termin katoaminen vaikeutti monen todella herkän keliaakikon elämää, kun enää ei täysin voi luottaa siihen luontaisesti gluteeniton-merkintään, vaan pitää lukea vielä lisäksi tuoteseloste äärimmäisen tarkasti. Suomi ei vain voi lähteä sooloilemaan näissä merkinnöissä, kun nyt vihdoin ja viimein on saatu yhteinen merkintätapa ja rava-arvot koko Eurooppaan.

  • Ristiriita liiton kannanotoissa? 05/23/2011 6:09 PM

    Jäin vähän ihmettelemään keliakialiiton kannanotoissa mielestäni ollutta ristiriitaa.
    "Vehnätärkkelys ja ohramallasuute tavanomaisissa elintarvikkeissa" -kannanotossa sanotaan näin:

    Huom. Gluteenittomiksi tai erittäin vähägluteenisiksi merkityt vehnätärkkelystä sisältävät tuotteet ovat keliaakikoille täysin turvallisia, eikä niiden käyttöä tarvitse rajoittaa.

    Ja nuo erittäin vähägluteenisiksi merkityt tuotteethan saavat sisältää gluteenia sen 100mg/kg.

    "Saattaa sisältää" -tuotteita koskevassa kannanotossa taas sanotaan seuraavaa:

    Esimerkiksi Fazer on hyvin varovainen allergeenien kanssa ja haluaa varoittaa erityisesti vehnälle allergisia henkilöitä. Fazerin verkkosivuilla on mahdollista listata ne tuotteet joiden gluteenipitoisuus on korkeintaan 20 tai 100mg/kg. Näitä tuotteita keliaakikko voi turvallisesti käyttää, kunhan muistaa, ettei syö "makeaa mahan täydeltä", jotta kumulatiivinen gluteenin saanti ei nousisi liian suureksi.

    Eli selittäkääpä viisaammat minulle, että jos keliaakikko syö erittäin vähägluteenista leipää (sis. gluteenia max 100mg/kg), niin miksi silloin kumulatiivinen gluteenin saanti ei voi nousta liian suureksi, mutta jos keliaakikko syö suklaata, joka sisältää gluteenia max 100mg/kg, niin miksi silloin gluteenin kumulatiivinen saanti voi olla liian suuri?

    Ja tähänhän voi sitten rinnastaa myös tuon gluteenittomia oluita koskevan max 2 tölkkiä/päivä rajoituksen (olut voi nostaa kumulatiivisen saannin liian suureksi, leipä ei?).

  • Atria hiillos grillipihvi 05/23/2011 5:55 PM

    Termejähän on olemassa jo kaksi:
    Gluteeniton (saa sisältää gluteenia max 20mg/kg)
    Erittäin vähägluteeninen (saa sisältää gluteenia max 100mg/kg)

    Erittäin vähägluteenisissä on aina vehnätärkkelystä, mutta myös gluteenittomassa sitä voi olla sen verran, ettei tuo raja-arvo ylity (ei ole kuitenkaan läheskään aina). Kauraa voi sitten sisältää sekä gluteenittomat että erittäin vähägluteeniset tuotteet.
    Lihatuotteiden valmistajat noudattavat näitä raja-arvoja, samoin kuin esimerkiksi gluteenittomia leivonnaisia valmistavat yritykset.

    Keliaakikot, jotka noudattavat tätä vanhan termin mukaista luontaisesti gluteenitonta ruokavaliota joutuvat sitten vain lukemaan tuoteselosteet huolellisesti gluteeniton -merkinnästä huolimatta.

  • Atria hiillos grillipihvi 05/23/2011 5:25 PM

    Jos henkilö ei siedä kauraa ollenkaan, sanoisin että hän ei silloin tuotetta voi käyttää (tai ainakaan itse en hänelle ko tuotetta tarjoaisi jos hän olisi vieraani).

    Gluteenittomille tuotteille on määritelty raja-arvot johon saakka ne saavat sisältää gluteenia. Ko raja-arvoihin on ilmeisesti päästy tutkimusten kautta ja tutkimuksissa on todettu, että tuon pienen määrän gluteenia sisältävät tuotteet ovat keliaakikoille turvallisia. Eli valmistaja kannalta on aivan ok sanoa sanoa tuotetta gluteenittomaksi, mikäli tuotteen gluteenipitoisuus alittaa gluteenittoman tuotteen raja-arvot. Siinä ei mielestäni ole mitään kummallista. Toki on myös keliaakikoita, joiden täytyy noudattaa vanhan termin mukaista luontaisesti gluteenitonta ruokavaliota.

  • Mitä etuja Glu.fi:n käyttäjille? 05/19/2011 8:20 PM

    Ilman postikuluja tai pienemmillä postikuluilla tilaaminen gluteenittomia tuotteita myyvistä verkkokaupoista (esim. Keliapuodin verkkokauppa, Allermiina, Celi Oy, Aitoja makuja store -kunhan verkkokauppa aukeaa-...) olisi ihan hyödyllinen. Ei viitsi muutamaa tuotetta rueta tilaamaan, jos postikuluista koostuu suurin osa loppusummasta.

  • Gluteenittomia tuotteita tarjouksessa! 05/19/2011 2:31 PM

    Kuopion molemmissa Citymarketeissa näkyy sunnuntaihin saakka olevan tarjouksessa Semperin Toasty -leivät, hinta 2,99e/paketti. Savon Sanomien mukana tulleesta Citymarkettien mainoksesta pisti mainos silmään.

  • Glu.fi nyt myös englanniksi 05/06/2011 10:25 AM

    LG1982 kirjoitti:
    Muutamaan käännösongelmaan kaipailisin apua eli ensinnäkin mikä ero on termeillä maize ja corn? tai termeillä: flavour, flavouring, aroma ja spice? Samassa tuoteessa saattaa olla näitä kaikkia, joten eivät liene ihan sama asia...

    Maize on ilmeisesti brittienglantia ja corn amerikan englantia, merkitys kuitenkin minun käsityksen mukaan aivan sama. Spice tarkoittaa maustetta, joka saadaan kasvista (esim. pippuri, paprikajauhe), flavour taas on enemmän sellainen teollisesti tuotettu makuaine.

    Aroman miellän tuoksuun liittyväksi sanaksi, mutta tuoteselosteissa sekin tarkoittanee flavourin kaltaista teollisesti tuotettua aromia, tarkkaa eroa näiden kahden sanan välillä en tiedä.

    Korjatkaa joku jos olen väärässä

  • Gluteeniton dieetti muoti-ilmiö jenkeissä? 05/03/2011 10:13 PM

    Toki hyvä juttu, että tieto ruokavaliosta leviää, mutta toivottavasti tämän muodin mukana taviksilta ei unohdu, että keliaakikoille dieetti on ehdoton, eikä siitä voi lipsua kuten ei-keliaakikot, jotka noudattavat gluteenitonta ruokavaliota muista syistä.

    Suoralta kädeltä tosin en menisi sanomaan, että tämä on sen terveellisempi ruokavalio kuin tavallinen. Kaikkihan riippuu jokaisen syöjän omista valinnoista (kyllä niitä vehnäherkkuja vastaavia tuotteita saa gluteenittomanakin, jos mieli tekee). Tosin jos asuu maassa, jossa gluteenittomia herkkuja ei yksinkertaisesti ole saatavilla, voi ruokavalio olla pakosti terveellisempi

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

Details

    Private message
    Send private message

    Tips
    136 tips

    Products
    22 products

    Images
    190 images

    Links
    14 links

    Forum
    629 messages, 55 topics

    Comments
    139 comments

    Registration time
    01/19/2009 10:18 PM

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,017s