Gluteenitonta Amsterdamissa, Brysselissä ja Luxemburgissa

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!

Tällä kertaa matkakohteena oli Luxemburg Amsterdamin ja Brysselin kautta matkaten. Lennot Amsterdamiin olivat Finnairin suorat lennot, joilla tarjoilu kahvi-mustikkamehulinjalla. Amsterdamissa hipsterimeininki, joten vegaanisia luomutuotteita saa kaikkialta. Gluteenittomia tuotteita on saatavilla kohtuullisesti, mutta usein vain erikseen pyytämällä. Esimerkiksi noutopöytätyyppisessä ruokailussa kaikki keitosta salaattiin sisälsi gluteenia ja gluteenittomana valmistettuun ruokaan ei tule leipää mukaan, vaikka tavallista leipää on tarjolla. Ruokakaupoista gluteenittomia tuotteita löytyy kohtalaisesta esim. Albert Heijn-liikkeistä sekä erilaisista luomutuotteita myyvistä kaupoista. Albert Heijn- kaupat ovat edullisia, mutta pääosin hintataso on vähintään Suomen tasoa. Luottokortilla maksaminen on yllättävän usein mahdotonta, joten käteistä kannattaa varata mukaan. Turistikohteiden kyltitys on myös mielenkiintoinen, esim. kyltti Kansallismuseo 500 metriä ei tarkoita, että museo on 500 metrin päässä, vaan siellä on seuraava kyltti, joka opastaa esim. 3 km seuraavaan suuntaan kohti museota.

Matka jatkui Thalys-junalla Brysseliin. Kalliimmalla lipulla olisi saanut omalle paikalle tarjoillun aterian, mutta nettisivuilta en löytänyt mitään mainintaa gluteenittomista aterioista eli päädyin edullisempiin lippuihin. Brysselissä on vähän ns. pakollisia nähtävyyksiä, joten päivän voi ottaa rennosti kaupunkiin tutustuen. Suklaapuotien lisäksi gluteenittomia tuotteita on esimerkiksi Carrefour Express – liikkeissä ympäri kaupunkia. Useiden hotelleiden edustalla oli korostetun näkyvästi valkoihoiset raskaasti aseistetut sotilaat normaalien vartijoiden lisäksi. Tämä ei vähentänyt tiettyä ahdistavaa ilmapiiriä ja oma majoitus huonomaineisella alueella Midi-aseman lähellä alkoi vähän epäilyttään.

Junamatka Brysselistä Luxemburgiin kestää suhteellisen kauan, noin kolme ja puolituntia, joten lähtö oli aikaisin aamulla. Luxemburg on yllättävän edullinen kohde, esim. päivän turistilippu museoihin ym. nähtävyyksiin ja sisäiseen liikenteeseen maksaa 13 euroa (esim. Amsterdamissa 55 euroa). Luxemburgin elintaso on maailman korkeimpia, joten kaikki toimii moitteettomasti ja kaikkialla on siistiä. Tekemistä ja nähtävää riittää päivän parin retkelle hyvin ja gluteenittomia tuotteita saa esim. Carrefour Express – liikkeistä. Paluumatka oli samaa reittiä takaisin. Lähdöt olivat aina niin aikaisin, että hotellien aamiaiset jäivät kokonaan testaamatta kaikissa maissa. Viimeinen yöpyminen oli Schipholin kentällä. Hotelli on turvatarkastusten takana, joten vaati omat selittelynsä päästä sinne. Ravintolatarjonta on kentällä kohtuullinen, mutta sipsikulhon kentällä on edelleen käytössä kuulutukset eli lähes tauoton taustamelu koko ajan.

Piditkö sisällöstä? Jaa se myös ystävillesi!

Comments

No comments yet. Share your valuable opinion and comment!

Add comment

Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.

Tip related images

Tip has no related images yet.

More information

  • Country
    The Netherlands
  • Location
    Amsterdam
  • Time
    Kevät 2016
  • Author
    LG1982 
  • Added
    06/05/2016 9:00 PM

Give rating for tip

Log in to rate this a tip and to see it's average rating.

©2025 Glu.fi
Service infoNewsTerms of serviceTell friendHelp and rulesSuomeksiFeedbackSähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,011s