Jezu Admin – 02/18/2009 5:08 PM
Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07
Suviih 629 messages – 02/18/2009 6:04 PM
Nämä ei ainakaan lievittäneet tätä matkakuumetta..Gluteenittomia leivontaohjeita: http://www.gluteenitontaleivontaa.fi
Blogin Facebook-sivut:
https://www.facebook.com/gluteenitontaleivontaa
mais 4 messages – 02/18/2009 7:20 PM
Hei!
Onko kenelläkään kokemusta Furteventuran gluteenittomien tuotteiden saatavuudesta? Olemme lähdössä ensi viikolla ja olisi kiva tietää nautinko seuraavat pari viikkoa leivän sijasta riisikakkuja
Jezu Admin – 02/18/2009 11:36 PM
mais kirjoitti:
mais kirjoitti:
Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07
Kari 364 messages – 02/20/2009 11:02 PM
Joo, matkakuumeeseen ei Burana auta
Mulla on ollut muutama reissu työn merkeissä Etelä-Koreaan, ihan hiljattain viimeisin. Itse asiassa toista kertaa uudella ruokavaliolla. Viime kerralla ateriat nautin kokiksen ja sosun (riisiviini) kanssa. Muut aina otti olutta ja sosua. Nyt pengoin aika tarkkaan eri juttuja sallitut ja "nounout". Ruokaa voi aika huonosti valita kun ollaan porukalla lounaalla ja illallisella, toisaalta suuri määrä pikkupurnukoissa ruohoa, kaislaa, merilevää, raakaa kalaa, elävää mustekalaa,..kaikki syödään paitsi luut ja ruodot. Välillä jopa pöydässä itse keitetään tai grillataan - aika pomminvarmaa tuo. Kastikkeet on paha alue. Siis hyviä pehmeästä tosi tuliseen. Mutta kun kukaan ei pysty sanoon, mitä ne sisältää. Yleensä kehuvat niitten terveyttä edistävää vaikutusta, kuten paksuntaa tukan tuuheaksi.. jne. Ota niistä selvää, väliin pelkästään korean kielellä. Nyt olin varautunut ottamalla mukaan muutaman tölkin olutta kotoa matkalaukkuun, keliakiajuomia; Light Beer -kotkajuomaa ja Laitilan Kukko-olutta. Aterialle tölkki puvun taskuun ja mukana ollaan tunnelmassa. Olen etukäteen kertonut isännille asiasta ja homma menee täysin hyväksytysti. Itse asiassa he pitävät siitä, että kaikille maistuu paikallisesti tarjoiltava ruoka ja juoma..no joo, silleen soveltaen
Matkailu avartaa, mutta välillä tosi työlästä,ja kyllä mulla varmaan on mennyt suuhun ei-ei-tuotteita, mutta niitä en tiedä. Mulla kun ei oireet kerro. Parin viikon päästä verikoe kertoo päivän tilanteen. Mahtaisko muilla olla reissujuttuja
Olin tänään läheisen ala-asteen siis koulu tapahtumassa. Thaimaalainen rouva tarjoili riisikääröja, vihannesta ja jauhelihaa, kaikki gluteenitonta. Oli hyvä lounas.
Jezu Admin – 02/21/2009 11:32 PM
Kari kirjoitti:
Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07
Only registered users can participate discussion. If you do not have a user account, please register. It's fast and free! If you have already registered, please log in at the top right menu.
Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.