Jezu 

Keskusteluviestit

51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
  • Gluteenittomat pizzapohjat – 13.11.2012 23:12

    Dumle ja Carsu, lisätkäähän reseptinne tänne vaikka kuvan kera, niin löytyy helpommin

    Lisää resepti

  • Gluteenittomat tuotteet Tammiston Citymarket – 13.11.2012 23:09

    Kävin itsekin Tammistossa ja yllätyin uudistuneen marketin valikoimista - gluteenittomia tuotteita oli yli 20 hyllymetriä (kyllä, piti oikein mitata) Voisin veikata, että Suomen paras gluteeniton valikoima. Tuolla oli myös paljon tuotteita -50% alennuksella.

    Tässä kuva yhdestä hyllystä ja näitä oli useita:

    Pieni pätkä Citymarket Tammiston gluteenitonta tarjontaa

    Carsu, oletko varma ettei sieltä saa tuoretta leipää? Tässä juttua aiheesta:

    Paistotuoretta leipää Cittarista

  • Joulu on taas! – 13.11.2012 22:34

    Keliakialiitto julkaisi jälleen listan keliaakikoille sopivista joulumakeisista:

    Keliakialiitto: Keliaakikoille soveltuvia joulumakeisia 2012

  • Gluten-free safari in Kenya – 10.11.2012 15:48

    Bob & Ruth sent this information. Glu.fi is not associated with B&R, but that sounds fun

    Join us as we experience one of the worlds greatest natural happenings - the Mass Migration across the Serengeti. You have seen it on Animal Kingdom on TV, but to see it and be in the middle of it for real - as we have done on one of our previous Safaris - it is a surreal experience never to be forgotten.

    We'll see Africa's "Big 5" as we safari over the Serengeti and the Masai Mara in our pop-top safari vans with experienced trackers.

    We'll stay in deluxe accommodations and, of course, all gluten-free meals each day.

    Even though this is our 6th Safari in Africa each of them were unique and unforgettable. Each time you go out on Safari you have no idea what you'll see and that make the journey worth it - it is truly an adventure. It never gets old!

    Check out the complete itinerary and all the other details including costs:

    Bobandruths.com

  • Varoitus: Geishoja Dumle-pussissa – 9.11.2012 11:05

    Nyt ei kyllä Fazerilla mene ihan putkeen. Jos jatkuvasti on tällaista sähläystä tulee mieleen, pitävätkö allergeenimerkinnätkään paikkaansa:

    Iltaleht.fi: Fazerin suklaasekoilu jatkuu - nyt vuorossa Fazermint

  • Varoitus: Geishoja Dumle-pussissa – 7.11.2012 12:02

    Näemmä tämä on vähän isompi ongelma:

    Iltalehti.fi: Fazer varoittaa: Vaarallisia yllätyksiä saattaa löytyä lisää

  • Varoitus: Geishoja Dumle-pussissa – 6.11.2012 16:26

    Fazerilla lipsuu nyt pahasti. Dumle-pussiin oli eksynyt Geishoja:

    Iltalehti.fi: Dumle-pussista paljastui vaarallinen yllätys

    Helelle kiitos vinkistä

    Viime viikolla Fazer kääri Geishoja Fazerin Sinisen kääreisiin:

    Geisha-karkkeja Fazerin sinisten käärepapereissa

  • Neljän tähden illallinen – 5.11.2012 23:54

    Pikakelasin nuo uudet jaksot, joissa oli Sinuhe Wallinheimo. En huomannut, että niissä olisi ollut sekoilua leipomisen kanssa, vai missasinko jotain? Täältä löytyy nuo Neljän tähden illalliset, jos joku haluaa katsoa:

    Ruutu.fi: Neljän tähden illallinen

  • Mukavia tilanteita – 4.11.2012 23:04

    Kävin viikonloppuna kaksissa eri juhlissa ja molemmissa tarjoilu yllätti positiivisesti.

    Ensimmäisissä oli kyse blini-iltamista. Valitettavasti blinejä ei ollut tarjolla gluteenittomina (olivat ohra-blinejä), mutta hyväksi korvikkeeksi kävi Schärin uunissa lämmitetyt mini-patongit. Kaikki blinien (ja patonkien) täytteet oli tehty gluteenittomiksi. Makealla osastolla minulle oli tehty erilliset sulkaaleivokset ja karkeiksi valittu Marianneja.

    Toisessa tilaisuudessa oli kahvitarjoilu pienen suolaisen ja makean kera. Gluteenittomat oli rajattu hienosti omalle alueelleen pöydän päähän ja sieltä löytyi kääretorrua, karjalanpiirakoita oman munavoin kera, lihapasteijoita, kylmäsavuporolla päällystettyjä leipäpaloja sekä suklaaleivoksia. Nam!

    Kyllä pienellä vaivalla saa keliaakikkovieraan iloiseksi. Kiitos vielä kaikille järjestäjille, jos satutte lukemaan tätä

  • Vilja-allergiat – 22.10.2012 21:51

    Ehkäpä Glu.fi:n reseptiarkistosta löytyy jotain sopivaa:

    Gluteenittomat reseptit

    Tämä toimii myös ilman jauhoja:

    Gluteeniton karppi-pizza

    Täytteitä sit vaan sen mukaan mikä sopii.

51 52 53 54 55 56 57 58 59 60

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

Lisätiedot

    Yksityisviesti
    Lähetä yksityisviesti

    Vinkkejä
    438 vinkkiä

    Tuotteita
    623 tuotetta

    Kuvia
    997 kuvaa

    Linkkejä
    189 linkkiä

    Keskustelu
    2370 viestiä, 652 aloitusta

    Kommentit
    654 kommenttia

    Rekisteröitynyt
    28.4.2008 23:07

©2026 Glu.fi
Tietoa palvelusta ‐ Uutiset ‐ Käyttöehdot ‐ Kerro kaverille ‐ Ohjeet ja säännöt ‐ In english ‐ Lähetä palautetta – Sähkönsäästö ‐ Made ❤ Helsinki ‐ 0,02s