Uutiset

Täältä löydät tiedotteet Glu.fi-palvelun tapahtumista ja muista ajankohtaisista, gluteenittomista asioista.

Glu.fi uudistui täydellisesti

1.1.2015


Tältä se nyt näyttää: täysin uudistunut gluteeniton nettiyhteisö.

Satojen työtuntien uurastus palkittiin vihdoin ja kesästä asti työstetty Glu.fin uudistus on nyt valmis. Uudistuksen tarkoituksena oli tehdä Glu.fistä entistä helppokäyttöisempi ja raikkaamman näköinen.

Tärkein yksittäinen asia on responsiivisuus eli sivusto mukautuu nyt sen mukaan millä laitteella sitä käytät. Esimerkiksi matkavinkkien selaaminen kännykällä Rooman vilinässä on nyt huomattavasti miellyttävämpää. Kokeile rohkeasti ja lisää Glu.fin kuvake mobiililaitteesi Koti-näkymään!

Uudistus pyrkii myös tuomaan palvelun käytetyimmät ominaisuudet selkeämmin esille. Yläpalkista löytyy nyt kolme tärkeintä toimintoa:

Palvelun etusivu on kokenut suurimman muutoksen. Suositut kuva- ja tuoteosiot ovat saaneet paikkansa sivun vasemmasta laidasta, mutta päähuomion vie tapahtumasyöte. Syötettä selaamalla näet nopeasti tuoreimmat tapahtumat sivustolla. Lisäksi sivun lopussa olevaa Lataa lisää tapahtumia -linkkiä naksuttelemalla näet 200 viimeisintä tapahtumaa sivustolla.

Jokaisen sivun lopusta löytyy aina uusimmat keskusteluviestit, vinkit ja kommentit.

Lisäksi sivustolle on tehty lukematon määrä pieniä uudistuksia ja korjauksia.

Tutustu ja anna palautetta!

Vinkki: Jos uudistunut sivusto näyttää oudolta, kannattaa tyhjentää selaimen välimuisti tai klikata CTRL+F5 -näppäinyhdistelmää.

Glu.fi 4v-synttärit

29.9.2012

Mitä ihmettä? Glu.fi on jo 4-vuotias. On aika juhlia. Neljännen vuoden kunniaksi seitsemän mahtavaa yritystä tarjoaa teille vieläkin mahtavampia palkintoja, yhteensä huimaavat 22 kappaletta. Palkintojen yhteisarvo lähentelee 1000 euroa. Huh!

Tällä kertaa kisa jakautuu kahtia. 16 palkintoa jaetaan Glu.fi:ssä reseptejä jakavien kesken (jokaisesta uudesta reseptistä saa yhden arvan) ja loput 6 Facebookissa oman suosikkituotteensa nimenneiden kesken. Voit osallistua molempiin kilpailuun, jolloin voit voittaa peräti 2 palkintoa.

Ja kuten aina Glu.fi:n synttäreillä - ei maksa mitään! Eli kaiva välittömästi parhaat reseptisi takataskusta ja osallistu.

HUOMIO: Auta ruokavaliokorvauksen korottamisessa!

12.8.2012

Hei, älä säikähdä tekstimäärää Ohjeet ovat yksinkertaiset ja auttaminen vie vain muutaman minuutin!

Sosiaali- ja terveysministeriö ehdottaa omassa talousarvioesityksessään keliaakikoiden ruokavaliokorvauksen korottamista 21 eurosta 24.4 euroon (16% korotus, joka vastaa ruokavaliokorvauksen ostovoiman laskua viimeisten 10 vuoden aikana). Lisäksi STM ehdottaa korvauksen sitomista elinkustannusindeksin muutokseen (jatkossa korvaus seuraisi automaattisesti hintojen nousua). Jostain syystä STM:n ehdotus on kuitenkin jäänyt pois Valtiovarainministeriön vuoden 2013 talousarvioesityksestä. Nyt on aika vaikuttaa, jotta STM:n ehdotus saadaan mukaan.

Tutustu STM:n ehdotukseen
Sosiaali- ja terveysministeriön talousarvioesitys vuodelle 2013

Tutustu Valtiovarainministeriön esitykseen
Valviovarainministeriön Talousarvioesitys 2013
SOSIAALI- JA TERVEYSMINISTERIÖN HALLINNONALA

Taustaa

Ennen vuoden 2011 eduskuntavaaleja Glu.fi tiedusteli ehdokkaiden mielipidettä ruokavaliokorvauksen korottamisesta ja indeksiin sitomisesta. 36 eduskuntaan valittua ehdokasta tukivat ehdotusta. Nyt on heidän vuoronsa vaikuttaa, jotta STM:n ehdotus saadaan mukaan talousarvioesitykseen. Keliakialiiton tietojen mukaan valtion ensi vuoden talousarvioesityksen valmistelu etenee siten, että ensi viikolla maanantaista keskiviikkoon (13.–15.8.2012) käydään ministeriöiden ja valtiovarainministeriön välisiä talousarvioesitysneuvotteluita. Nämä neuvottelut ovat se paikka, jossa voidaan vielä vaikuttaa asiaan. Ennen näitä neuvotteluita ja neuvotteluiden aikana on äärimmäisen tärkeää muistuttaa kansanedustajia asian tärkeydestä eli TOIMI HETI!

Toimi seuraavasti

Olen laatinut Glu.fi:n muistutuksen vaalilupauksesta, jonka voit lähettää korotusta tukevien kansanedustajien sähköpostiin ja Facebook-profiiliin sellaisenaan. Viestin lopusta löytyy myös näiden edustajien sähköpostiosoitteet helposti sähköpostiohjelmaan kopioitavassa muodossa sekä heidän Facebook-profiilinsa (nimeä klikkaamalla pääset profiiliin, jos sellainen löytyy).

Viesti kansanedustajalle

Kopioi otsikoksi sähköpostiin esimerkiksi:

Nyt voit lunastaa vaalilupauksesi keliaakikoille

Kopioi sähköpostin tai Facebookin viestikenttään:

Arvoisa kansanedustaja,

Ennen viime vuoden eduskuntavaaleja keliaakikoiden oma nettiyhteisö Glu.fi tiedusteli teiltä mielipidettä keliaakikoiden ruokavaliokorvauksen korottamisesta ja indeksiin sitomisesta. Kannatitte ehdotusta. Nyt teillä on mahdollisuus vaikuttaa, sillä Sosiaali- ja terveysministeriö ehdottaa omassa talousarvioesityksessään keliaakikoiden ruokavaliokorvauksen korottamista 21 eurosta 24.4 euroon (16% korotus, joka vastaa ruokavaliokorvauksen ostovoiman laskua viimeisten 10 vuoden aikana). Lisäksi STM ehdottaa korvauksen sitomista elinkustannusindeksin muutokseen. Jostain syystä tämä ehdotus on jäänyt pois Valtiovarainministeriön vuoden 2013 talousarvioesityksestä. Toivon teidän vaikuttavan siihen, että STM:n ehdotus saadaan mukaan VM:n talousarvioesitykseen ja voitte näin lunastaa vaalilupauksenne keliaakikoille. Kiitos.

Glu.fi:n eduskuntavaalisivut
http://www.glu.fi/info/eduskunta.php

Sosiaali- ja terveysministeriön talousarvioesitys vuodelle 2013
http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/-/view/1818824#fi

Valtiovarainministeriön Talousarvioesitys 2013
http://budjetti.vm.fi/indox/tae//2013/valtiovarainministerionKanta_tae_2013.jsp

Viestin loppuun kannattaa lisätä Ystävällisin terveisin, Nimi ja Nimi on siis oma nimesi

Lähetä viesti näihin osoitteisiin:

Korotusta tukevien kansanedustajien sähköpostiosoitteet
aila.paloniemi@eduskunta.fi, anna.kontula@eduskunta.fi, anne.louhelainen@eduskunta.fi, anneli.kiljunen@eduskunta.fi, annika.lapintie@eduskunta.fi, christina.gestrin@eduskunta.fi, erkki.tuomioja@eduskunta.fi, hanna.mantyla@eduskunta.fi, jari.lindstrom@eduskunta.fi, johanna.karimaki@eduskunta.fi, johannes.koskinen@eduskunta.fi, jussi.niinisto@eduskunta.fi, jyrki.yrttiaho@eduskunta.fi, katja.taimela@eduskunta.fi, kimmo.kivela@eduskunta.fi, lea.makipaa@eduskunta.fi, maria.lohela@eduskunta.fi, merja.kuusisto@eduskunta.fi, merja.kyllonen@eduskunta.fi, merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi, miapetra.kumpula-natri@eduskunta.fi, mika.niikko@eduskunta.fi, outi.alanko-kahiluoto@eduskunta.fi, outi.makela@eduskunta.fi, paavo.arhinmaki@eduskunta.fi, pauli.kiuru@eduskunta.fi, pia.viitanen@eduskunta.fi, paivi.rasanen@eduskunta.fi, raija.vahasalo@eduskunta.fi, raimo.piirainen@eduskunta.fi, reijo.hongisto@eduskunta.fi, saara.karhu@eduskunta.fi, sinuhe.wallinheimo@eduskunta.fi, tarja.filatov@eduskunta.fi, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi, vesa-matti.saarakkala@eduskunta.fi

Korotusta tukevat kansanedustajat ja linkit Facebook-profiileihin
Aila Paloniemi (kesk), Anna Kontula (vas), Anne Louhelainen (perus), Anneli Kiljunen (sdp), Annika Lapintie (vas), Christina Gestrin (rkp), Erkki Tuomioja (sdp), Hanna Mäntylä (perus), Jari Lindström (perus), Johanna Karimäki (vihr), Johannes Koskinen (sdp), Jussi Niinistö (perus), Jyrki Yrttiaho (vas), Katja Taimela (sdp), Kimmo Kivelä (perus), Lea Mäkipää (perus), Maria Lohela (perus), Merja Kuusisto (sdp), Merja Kyllönen (vas), Merja Mäkisalo-Ropponen (sdp), Miapetra Kumpula-Natri (sdp), Mika Niikko (perus), Outi Alanko-Kahiluoto (vihr), Outi Mäkelä (kok), Paavo Arhinmäki (vas), Pauli Kiuru (kok), Pia Viitanen (sdp), Päivi Räsänen (kd), Raija Vahasalo (kok), Raimo Piirainen (sdp), Reijo Hongisto (perus), Saara Karhu (sdp), Sinuhe Wallinheimo (kok), Tarja Filatov (sdp), Tytti Tuppurainen (sdp), Vesa-Matti Saarakkala (perus)

Muistuta myös heitä

Seuraavat kansanedustajat ovat olleet mukana tekemässä lakialoitetta ruokavaliokorvauksen korottamisesta, esittäneet kirjallisia kysymyksiä ruokavaliokorvauksen tasosta tai kuuluvat Eduskunnan keliakiaverkostoon. Myös heitä kannattaa muistuttaa asian tärkeydestä (sivun lopusta löytyvät sähköpostiosoitteet ja nimistä linkit Facebook-profiileihin). Voit muokata yllä olevasta viestipohjasta heille sopivan viestin, esimerkiksi näin:

Kopioi otsikoksi sähköpostiin esimerkiksi:

Nyt voit tukea keliaakikoiden arkea

Kopioi sähköpostin tai Facebookin viestikenttään:

Arvoisa kansanedustaja,

Olette toiminut Eduskunnassa keliaakikoiden asioiden puolesta. Nyt teillä on todellinen mahdollisuus vaikuttaa, sillä Sosiaali- ja terveysministeriö ehdottaa omassa talousarvioesityksessään keliaakikoiden ruokavaliokorvauksen korottamista 21 eurosta 24.4 euroon (16% korotus, joka vastaa ruokavaliokorvauksen ostovoiman laskua viimeisten 10 vuoden aikana). Lisäksi STM ehdottaa korvauksen sitomista elinkustannusindeksin muutokseen. Jostain syystä tämä ehdotus on jäänyt pois Valtiovarainministeriön vuoden 2013 talousarvioesityksestä. Toivon teidän vaikuttavan siihen, että STM:n ehdotus saadaan mukaan VM:n talousarvioesitykseen. Kiitos.

Sosiaali- ja terveysministeriön talousarvioesitys vuodelle 2013
http://www.stm.fi/tiedotteet/tiedote/-/view/1818824#fi

Valtiovarainministeriön Talousarvioesitys 2013
http://budjetti.vm.fi/indox/tae//2013/valtiovarainministerionKanta_tae_2013.jsp

Viestin loppuun kannattaa lisätä Ystävällisin terveisin, Nimi ja Nimi on siis oma nimesi

Lähetä viesti näihin osoitteisiin:

Keliaakikoiden puolesta toimineiden kansanedustajien sähköpostiosoitteet
antti.kaikkonen@eduskunta.fi, antti.rantakangas@eduskunta.fi, ari.torniainen@eduskunta.fi, erkki.virtanen@eduskunta.fi, inkeri.kerola@eduskunta.fi, jari.myllykoski@eduskunta.fi, kari.rajamaki@eduskunta.fi, kari.tolvanen@eduskunta.fi, katri.komi@eduskunta.fi, lauri.heikkila@eduskunta.fi, peter.ostman@eduskunta.fi, ritva.elomaa@eduskunta.fi, sari.palm@eduskunta.fi, timo.heinonen@eduskunta.fi, tom.packalen@eduskunta.fi, tuomo.puumala@eduskunta.fi

Keliaakikoiden puolesta toimineet kansanedustajat ja linkit Facebook-profiileihin
Antti Kaikkonen (kesk), Antti Rantakangas (kesk), Ari Torniainen (kesk), Erkki Virtanen (vas), Inkeri Kerola (kesk), Jari Myllykoski (vas), Kari Rajamäki (sdp), Kari Tolvanen (kok), Katri Komi (kesk), Lauri Heikkilä (ps), Peter Östman (kd), Ritva Elomaa (ps), Sari Palm (kd), Timo Heinonen (kok), Tom Packalén (ps), Tuomo Puumala (kesk)

Kiitos!

Suuri kiitos kaikille viestiä eteenpäin välittäneille. Ehkäpä nyt saamme korotuksen ja indeksiin sitomisen vihdoin aikaiseksi... Glu.fi seuraa tilannetta aktiivisesti.

Vanhemmat uutiset

Huomaa, että kuka tahansa voi lisätä palveluun millaista sisältöä tahansa. Myöskään kaikki mainoksissa olevat tuotteet eivät ole gluteenittomia. Ylläpitäjä ei voi vastata sisällön oikeellisuudesta ja olet aina itse vastuussa siitä mitä suuhusi laitat. Jos huomaat ilkivaltaa tai gluteenipitoisia sisältöjä, ilmoita siitä ylläpitäjälle.

©2017 Glu.fi
Tietoa palvelustaUutisetKäyttöehdotKerro kaverilleOhjeet ja säännötIn englishLähetä palautetta – Mitä mieltä uudistuneesta palvelusta? Anna palautetta! ‐ 0,051s

Glu.fi Facebookissa

Jos haluat aina tietää mitä gluteenitonta tapahtuu, tykkää Glu.fistä Facebookissa!



Ei kiitos, tykkään jo!