Jezu Admin – 05/08/2010 3:27 PM
Keliaakikko vm. -07 / Celiac since -07
seikku 36 messages – 05/08/2010 6:22 PM
Ihan vähän aikaa sitten luin tuosta jostain. Banaanit ja omenat ei ainakaan sopinut lähekkäin, mutta muistelen niin, että omenat vanhentuisivat banaanista lähtevästä "kaasusta". Vai oliko kuitenkin toistepäin..??? Meillä kyllä ruskistuu banaanit kanssa tosi nopeasti. Omenat, appelsiinit ja banaanit samassa kipossa, eli joku niitä vanhentaa..
almatomu 13 messages – 05/08/2010 6:48 PM
Joo omenat kypsentää banaaneita... jos on oikein raakoja banskuja niin tämähän on oiva keino saada ne nopeasti kypsäksi Myös tomaateista lähtee pilaantuneena "kaasuja" ja siksipä muutkin tomskut pilaantuvat todella nopeasti siinä vieressä. Muutenkin hedelmillä ja vihanneksilla on pilaantuneena sellainen voima että kohta on naapuritkin ihan epäkuntoisia
-Almatomu-
Suviih 629 messages – 05/08/2010 11:07 PM
Juu, omput on melko "tuholaisia", jostakin luin joskus että ne omenasta haihtuvat kaasut voi lakastuttaa viereisen kukankin joissakin tilanteissa.Gluteenittomia leivontaohjeita: http://www.gluteenitontaleivontaa.fi
Blogin Facebook-sivut:
https://www.facebook.com/gluteenitontaleivontaa
evita 62 messages – 05/09/2010 2:21 PM
Hei Jezu,netistä löytyy tietoa mitkä hedelmät erittävät etyleeniä.Toiset enemmän ja toiset vähemmän.Samalla sivulla näkyi olevan tietoa eri hedelmien säilytyslämpötiloista.
Jääkaapista sattui löytymään meillä omenapussi,ostettu tammikuussa ja vasta huhtikuussa tuli nautittuaKuinkahan paljon oli säilytysaineita,kun eivät olleet edes rypistyneet.
ponipimu 239 messages – 05/10/2010 12:21 AM
hei, omenathan säilyy useita kuukausia jos ne on pakattu hyvin ja ovat kolhiintumattomia. viileässä niitä säilytetään.
vai miten kuvittelette kotimaisia omenoita syötävän vielä jouluna ja alkuvuodesta?
juureksethan kans säilyy oikein säilöttynä kevääseen saakka, porkkanat on miellä joskus laitettu hiekkaan ja kellariin, sieltä niitä sitte haettu. nykyään kyllä pollet syö ennenkuin säilömään ehtii...
Only registered users can participate discussion. If you do not have a user account, please register. It's fast and free! If you have already registered, please log in at the top right menu.
Notice that anyone can add any kind of content into service. Also all advertised products are not gluten-free. Administrator is not responsible and you take full responsibility what you eat. If you notice vandalism or contents that include gluten, please notify the admistrator.